Němci nešťastnou náhodou zabili pět afghánských vojáků

Zahraničí Zahraničí
3. 4. 2010 9:29
Vše vyšetříme, zní z velení Bundeswehru
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kundúz - Němečtí vojáci v pátek omylem zabili na severu Afghánistánu pět afghánských vojáků.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na guvernéra provincie Kundúz. Incident potvrdilo i velitelství německého kontingentu v Postupimi.

"Stříleli na vozidlo armády," přiblížil osudný moment Mohammad Omar.

Podle mluvčí německé armády ale vyjela v pátek večer proti německým jednotkám dvě civilní vozidla. Nereagovala na výzvy k zastavení, a tak obrněný transportér zahájil palbu a oba vozy zničil.

K incidentu došlo jen pár hodin poté, co byly německé jednotky napadeny povstalci z radikálního afghánského hnutí Taliban. Zemřeli tři vojáci, dalších pět se týž den vážně zranilo, když jejich vůz najel na minu.

Spolková republika Německo má pod Hindúkušem třetí největší kontingent - působí jich tam 4300, přičemž by jejich počet měl vzrůst na 5350.

Jak připomíná ČTK, oblast působení bundeswehru na severu Afghánistánu platila dlouho za poměrně poklidnou. V posledních měsících se však stávala stále rizikovější. Ozbrojené střety s povstalci jsou dnes pro německé vojáky běžnou součástí všedního dne.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy