Němci mohou dál prodávat šibenice pro Merkelovou, nejsou protizákonné. Jedna stojí 15 eur

ČTK ČTK
6. 12. 2017 11:11
V Německu je i nadále možné prodávat modely šibenice určené pro kancléřku Angelu Merkelovou. Rozhodla o tom saská justice, která dospěla k názoru, že nejsou v rozporu se zákonem. Informuje o tom deník Süddeutsche Zeitung. Velká šibenice se dvojicí oprátek, které byly "rezervované" pro Merkelovou a tehdejšího šéfa sociální demokracie Sigmara Gabriela, se zřejmě poprvé objevila před dvěma lety na demonstraci protiimigračního hnutí Pegida v Drážďanech. Šibenicí se posléze inspiroval muž ze saské obce Niederdorf a začal její zmenšené verze prodávat za 15 eur (385 korun). Podle státního zastupitelství ale neporušuje zákon. Věc je prý možné interpretovat i tak, že dvojici přeje "politickou smrt".
Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 9 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy