Němci hrozili prezidentovi botami, chtějí jeho odchod

Zahraničí Zahraničí
7. 1. 2012 23:43
Prezident Wulff čelí aféře kvůli podezřelé půjčce na dům, odstoupit odmítá
Odejdi, Wulffe! Mnoho Němců má jasno, co by měl prezident kvůli skandálu udělat.
Odejdi, Wulffe! Mnoho Němců má jasno, co by měl prezident kvůli skandálu udělat. | Foto: Reuters

* Wulff údajně vyhrožoval i nakladatelství Springer * Spekuluje se, že se vládní strany už dohodly na náhradníkovi

Berlín - Přes 300 Němců se sešlo před berlínským palácem prezidenta Christiana Wullfa a žádali jeho odchod z funkce. Hlava státu čelí skandálu kvůli podezřelé půjčce na dům.

Demonstranti po vzoru účastníků arabských protivládních akcí mávali botami. V arabské kultuře je totiž hození botou znakem opovržení. Protestující ale botami neházeli, pouze je drželi nad hlavou. Heslem akce bylo "Ukažte Wulffovi boty".

Poprvé od vypuknutí skandálu prezidenta v sobotu kritizoval lídr Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Sigmar Gabriel. "Je špatné, že to nechal zajít tak daleko. Celá ta debata je ostudná a nechutná," řekl pro sobotní vydání Bildu.

Dodal také, že Wulff snižuje standard prezidentské cti a důvěryhodnosti. "Prodavačky už byly propuštěny za menší prohřešky, ale zdá se, že pan prezident si myslí, že pro něj platí nějaká jiná pravidla," dodal Gabriel.

Až polovina Němců by podle průzkumů uvítala, kdyby Wulff kvůli nynější aféře rezignoval. Prezident to ale odmítl.

Celá aféra vypukla loni v prosinci, kdy vyšlo najevo, že si prezident výhodně půjčil přes 500 tisíc eur (více než 12,7 milionu korun). Půjčku dostal ještě jako dolnosaský premiér od manželky podnikatele Egona Geerkense.

V dolnosaském parlamentu přitom tvrdil, že s podnikatelem nikdy neměl žádné obchodní vztahy. Zatajil také, že mu stuttgartská Baden-Württembergische Bank (BWB) poskytla za velmi výhodných podmínek úvěr, s jehož pomocí svůj dluh splatil.

Nátlak na média

Lhal také, když uvedl, že úvěr zaměnil za jiný, uzavřený za standardních podmínek. Ve skutečnosti novou smlouvu s bankou podepsal, až když o případu začala psát německá média.

Do ještě větších rozměrů skandál narostl, když se ho prezident pokusil utajit. Tlačil na deník Bild i další média, aby o případu neinformovala. Při jednání s Bildem se dokonce uchýlil k výhružkám a vulgárnímu slovníku.

V sobotu přibylo další obvinění. List Spiegel na svém webu uvedl, že Wulff telefonicky hrozil nejen šéfredaktorovi Bildu Kai Diekmannovi, ale také Mathiasu Döpfnerovi, který vede nakladatelství Springer.

"Můžeme popis Spieglu potvrdit, nechceme to ale dále komentovat," uvedl podle DPA tiskový mluvčí zmíněného nakladatelství Tobias Fröhlich.

Hledá se náhradník?

Podle německých médií prezident ohledně půjčky tajil více detailů, než se původně myslelo. Wullf prý neověřil smlouvu o úvěru ani neposkytl žádné důkazy o splátkách.

Údajně také získal půjčku formou anonymního šeku. Podle Stefana Wenzela, lídra Zelených v Dolním Sasku, je takový postup nezákonný a měl by se blíže prověřit.

Německá média spekulují, že koaliční strany se už shodly na Wulffově náhradníkovi. Angela Merkelová (CDU), Horst Seehofer (SDU) i Philip Rösler (FDP) to ale odmítli jako "holý nesmysl".

 

Právě se děje

Další zprávy