Němce děsí Velký bratr, čipy občanek odpalují v mikrovlnkách

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 8. 2015 14:44
Naši západní sousedé nevěří ani e-mailům. Na dračku jdou také staré psací stroje, známky a dopisní papíry.
Takhle je to jednoduché. | Video:

Berlín - Zejména mladí Němci se stále víc obávají o své soukromí.

Jejich strach z "Velkého bratra" v poslední době ještě přiživily zprávy o sledování jejich digitální a telefonické komunikace americkou NSA.

Dopisy jsou bezpečnější, věří Němci

Po špionážní aféře, kterou vyvolal bývalý kontraktor amerických tajných služeb Edward Snowden, raketově vzrostl prodej starých psacích strojů i dopisního papíru, všímá si americký deník The Washington Post.

Němci věří, že je už v dnešní době pro Američany, ale i jejich vlastní tajné služby kontrola papírové korespondence paradoxně obtížnější.

To ale není všechno. Německým internetem se šíří nejrůznější návody, jak se sledování vyhnout. Jedním z nejsdílenějších je videomanuál ukazující postup zničení mikročipu v občanském průkazu.

Ty dávají německé úřady do všech vydaných dokladů totožnosti od roku 2010 a stále větší části veřejnosti se to přestává líbit. Úřadům se však zase nelíbí, že občané čipy ničí. Před pár dny byl například pro "přečin pozměňování dokladů" na frankfurtském letišti zadržen devětadvacetiletý muž.

Nyní mu hrozí vysoká pokuta nebo dokonce vězení.

Nařčení z pozměňování dokladů navíc nejspíš bude přibývat. Videomanuál na to, jak čip v mikrovlnce zničit, už má téměř 250 000 zhlédnutí, přičemž jeho obdob koluje po internetu bezpočet. V komentářích si lidé čile vyměňují rady, jak doklad co nejefektivněji znehodnotit.

Němci vědí, o čem mluví

Není se jim co divit. V loňském průzkumu veřejného mínění 40 procent respondentů vyslovilo obavu o své soukromí.

"Vysvětlení je nutné hledat v minulosti. Němci mají se špiclováním bohaté zkušenosti z 20. století. Nejprve z nacistické éry a ti východní i z komunismu. Když padla berlínská zeď, najednou zjistili, že na řadu z nich donášeli přátelé, nebo dokonce rodinní příslušníci," řekl Washington Postu Markwart Faussner, který inicioval pojmenování jedno z drážďanských náměstí po Edwardu Snowdenovi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy