Nemáme na to kapacitu. Etiopie pošle černé skříňky ze zříceného boeingu do zahraničí

ČTK ČTK
13. 3. 2019 11:21
Černé skříňky z havarovaného boeingu pošlou etiopské aerolinky na analýzu do zahraničí, protože Etiopie na to nemá technickou kapacitu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího Ethiopian Airlines. Boeing 737 MAX 8 havaroval v neděli krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeba. Zemřelo všech 157 lidí na palubě.
Trosky havarovaného boeingu v Etiopii.
Trosky havarovaného boeingu v Etiopii. | Foto: Reuters

"Zde na to není (technická) kapacita, a tak černou skříňku pošleme analyzovat jinam," uvedl Asrat Begashaw, mluvčí Ethiopian Airlines. Zatím není jasné, do které země budou černé skříňky poslány. "Rozhodne o tom tým vyšetřovatelů," dodal.

Výkonný ředitel společnosti Tewolde GebreMariam v rozhovoru se CNN prohlásil, že kvůli blízkosti a rychlosti mohou být černé skříňky poslány do některé z evropských zemí spíše než do Spojených států, kde se letadlo vyrábí.

Obě takzvané černé skříňky, tedy zapisovač hovorů v pilotní kabině i záznamník s technickými údaji o letu, byly nalezeny na místě neštěstí, zhruba 60 kilometrů od etiopského hlavního města. Skříňky jsou poškozené, uvedli představitelé Spojených států, kteří jsou ale přesvědčeni, že do 24 hodin od stažení dat bude možné mít nějaké prvotní výsledky.

Po celém světě byly dosud z provozu preventivně vyřazeny zhruba dvě třetiny z 371 letadel tohoto modelu. Před necelým půlrokem totiž havaroval stejný model boeingu indonéské společnosti - krátce po startu spadl do Jávského moře. Zahynulo tehdy 189 lidí.

Nové boeingy ale stále létají ve Spojených státech, kde se vyrábějí a kde se za jejich letuschopnost postavil Federální úřad pro letectví (FAA).

Podle některých leteckých odborníků se může vyšetřování příčin havárie táhnout měsíce. Důvody loňské havárie indonéského letadla nebyly dosud zjištěny.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy