Uprchlíci zkoušejí všechny cesty do Evropy. I přes Arktidu

ČTK ČTK
31. 8. 2015 18:18
Podle norského policejního vrchního inspektora Görana Stensetha překročilo letos hraniční přechod u města Kirkenes již 151 migrantů.
Oslo, ilustrační foto
Oslo, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Oslo - Uprchlíci směřující do západní Evropy využívají veškerých myslitelných cest a prostředků k dosažení svého cíle. Například do Norska se někteří migranti dostávají přes arktické hranice se sousedním Ruskem. Kdo může, jede na své pouti za lepším životem třeba i na kole, napsala dnes agentura AP.

Podle norského policejního vrchního inspektora Görana Stensetha překročilo letos hraniční přechod u města Kirkenes, 2500 kilometrů severovýchodně od metropole Osla, již 151 migrantů.

Většina pochází ze Sýrie, někteří z Turecka a Ukrajiny. Často prý využívají k přejezdu motorizovaných vozidel, ale najdou se i tací, co se na hranicích objeví na kole. Hraniční přechod Storskog není podle rusko-norské dohody totiž otevřen pro chodce.

Žadatelé směřují do Švédska

Běženci využili nejlepšího počasí a dá se očekávat, že jejich příliv tímto směrem s blížící se zimou opět skončí. Týká se to zejména těch, co jedou na kole, upozornil inspektor.

Podle něho běžence vezou přes hranice hlavně Rusové, což naznačuje, že jde o organizovanou akci.

Sousední Finsko zájem uprchlíků přicházejících z Ruska neregistruje, většina žadatelů o azyl míří do země přes Švédsko.

 

Právě se děje

Další zprávy