Někteří britští ministři chtějí, aby Mayová hned po brexitu odstoupila, píše deník

ČTK ČTK
3. 10. 2018 11:07
Na britskou premiérku Theresu Mayovou se valí kritika kvůli vyjednávání s Bruselem o odchodu Británie z EU. A to i z řad její Konzervativní strany.
Britská premiérka Theresa Mayová na konferenci Konzervativní strany.
Britská premiérka Theresa Mayová na konferenci Konzervativní strany. | Foto: Reuters

Birmingham - Britská premiérka Theresa Mayová je pod tlakem, aby předložila harmonogram pro svůj odchod z čela kabinetu. V úterý večer to napsal deník The Telegraph, podle kterého vícero ministrů v britské vládě považuje odchod Mayové už jen za otázku času.

Podle listu The Telegraph už začaly rozhovory o tom, kdy by měla být Mayová sesazena v případě, že odmítne svůj post před příštími volbami opustit. "Několik ministrů si přeje její odchod ihned po dni vystoupení z EU v březnu příštího roku, jiní jsou ochotni dát jí čas do roku 2020 za podmínky, že na další konferenci Konzervativní strany oznámí datum svého odstoupení. Shodují se v tom, že katastrofální výsledek Mayové v loňských volbách znamená, že nemůže dostat možnost vést stranu ve volbách v roce 2022," napsal list.

Jeden z nejbližších premiérčiných spolupracovníků David Lidington nicméně ve středu řekl, že členové vlády nepožádali o stanovení data jejího odchodu.

"Zasedám ve vládě, která je naprosto jednotná v práci společně s premiérkou na návrzích, které jsme předložili EU," řekl stanici ITV News.

Mayovou ve středu na závěr bouřlivého sjezdu Konzervativní strany čeká projev, ve kterém se podle britských médií bude snažit vykreslit světlou budoucnost Británie po brexitu. Zároveň potřebuje získat co nejvíce kolegů na svou stranu ohledně navrhované strategie pro vystoupení z unie.

Během sjezdu v Birminghamu se o drama postaral hlavně někdejší ministr zahraničí a hlasitý zastánce co nejvýraznější odluky od EU Boris Johnson. Jeho úternímu vystoupení na okraj konference konzervativců, v němž se opět opřel do brexitového plánu Mayové, podle agentury AP nadšeně tleskalo 1500 delegátů.

"Jednu věc o Borisovi všichni víme: umí udělat dobrou show," komentovala událost premiérka. Mnohá britská média ale Johnsonův projev interpretují jako snahu získat podporu pro převzetí premiérské funkce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy