Klimatickou dohodu budeme plnit i bez Trumpa, rebelují některé státy USA. Přidal se Schwarzenegger

Martin Novák Martin Novák
2. 6. 2017 12:45
Proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o klimatické dohodě se zvedla vlna kritiky – a to i doma ve Spojených státech. I když USA po prezidentově rozhodnutí odstupují od důležité Pařížské dohody, někteří američtí guvernéři a starostové uvedli, že její cíle budou i přesto naplňovat. Ke kritikům Trumpova kroku se přidávají i podnikatelé nebo rovnou bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Nemůžete zastavit pokrok ve využívání čistých energií, jeden člověk nás nemůže vrátit do minulosti - to mohu jen já, vzkázal Donaldu Trumpovi herec známý svou rolí kyborga ve filmu Terminátor.
Aktivisté z organizace Greenpeace promítli na americkou ambasádu v Berlíně vzkaz Donaldu Trumpovi.
Aktivisté z organizace Greenpeace promítli na americkou ambasádu v Berlíně vzkaz Donaldu Trumpovi. | Foto: Reuters

Washington - Americká vláda odstoupila od pařížské klimatické dohody. Neznamená to ale, že se v USA najednou úplně přestanou omezovat emise skleníkových plynů.

Představitelé některých amerických států a měst, stejně jako ředitelé nebo majitelé velkých firem, nesouhlasí s krokem svého prezidenta Donalda Trumpa, který odklon od dohody oznámil ve čtvrtek večer.

Chtějí naopak v boji s globálním oteplováním pokračovat. Trump Netrump.

Zákony na ochranu životního prostředí proslul především západoamerický stát Kalifornie. Tamní guvernér Jerry Brown už dopředu oznámil, že pokud prezident zruší americký podpis pod klimatickou dohodou, Kalifornie přijme radikální opatření.

Podobně se k problému staví i guvernéři dalších států - například Colorada, Minnesoty, Pensylvánie nebo státu New York. Ještě před Trumpovým čtvrtečním prohlášením podepsali dopis, který vyzývá k plnění závazků dohody.

"Jeden člověk nemůže zničit náš pokrok. Jeden člověk nemůže zastavit naši revoluci ve využívání čisté energie. Jeden člověk nemůže jít zpět v čase. To mohu jen já," uvedl pak v pátek na sociální síti Twitter i bývalý guvernér Kalifornie a herec Arnold Schwarzenegger v narážce na svoji známou roli kyborga ve filmové sérii Terminátor.

Guvernéři ale nejsou jediní, k závazkům snižovat emise se krátce po Trumpově projevu přihlásili i někteří američtí starostové - mezi prvními třeba starosta Pittsburghu Bill Peduto nebo New Yorku Bill de Blasio.

"Je smutné, když lokální moc musí dělat to, co má dělat federální vláda," uvedl de Blasio, podle kterého je Trumpovo odstoupení ničivé směrem k planetě, Spojeným státům i samotnému New Yorku.

Kritika i od byznysmenů

Pařížská dohoda je první svého druhu. Celkem 195 států se v ní zavázalo společně zabránit tomu, aby globální teploty rostly současným tempem.

Loni v listopadu začala oficiálně platit.

Podle Trumpa ale dohoda zvýhodňuje některé země na úkor USA a poškozuje americkou ekonomiku.

Bezprostředně po prezidentově kroku přitom Trumpa zkritizovalo hned několik podnikatelů.

Dva byznysmeni, kteří byli dosud jeho poradci, rovnou oznámili, že v této funkci končí. Šlo o majitele technologické firmy Tesla a kosmické agentury SpaceX Elona Muska a ředitele multimediální společnosti Disney Boba Igera.

Odstoupení od Pařížské dohody pak na sociálních sítích odsoudili i šéfové technologických gigantů Apple, Microsoft nebo Google.

"Jsme zklamáni. Microsoft zůstává oddán svým závazkům, které se týkají ochrany životního prostředí," řekl šéf právního oddělení Microsoftu Brad Smith.

"Opuštění Pařížské dohody je špatné pro životní prostředí a pro ekonomiku. Ohrožuje budoucnost našich dětí," uvedl i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Rozhodnutí Bílého domu dokonce přimělo Lloyda Blankfeina, ředitele banky Goldman Sachs, k napsání jeho prvního tweetu v životě: "Dnešní rozhodnutí je krokem zpět pro životní prostředí a pro vedoucí pozici Spojených států ve světě."

Ačkoliv má Blankfein na svém účtu na Twitteru tento jediný příspěvek, během několika hodin získal přes 12 tisíc sledujících uživatelů.

 

Právě se děje

Další zprávy