Ruský terorismus zblízka. Děti, které vyhnala válka, teď mrznou kvůli ruským raketám

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
6. 12. 2022 9:56
Ukrajinci, kteří uprchli z Ruskem okupovaných měst na východě země, trpí kvůli výpadkům proudu. Žijí v provizorních modulárních domech v Buči, ve kterých ale často nefunguje elektřina. Lidé musí být kvůli zimě zabalení ve vrstvách oblečení a dekách a děti bývají často nemocné.
Video: Rádio Svobodná Evropa

Po posledním ruském leteckém úderu nefungovala elektřina v Buči více než den. Bez ní ale evakuovaní Ukrajinci žijící v modulárních domech mrznou. "Uvnitř bylo osm až devět stupňů Celsia. Od úst nám šla pára. Anhelyně jsou tři roky. Kašle a má horečku. Dmytrovi je šest let a také měl horečku," popsala správkyně obydlí Olga.

Olena Vovčenko se třemi dětmi utekla z Ruskem okupovaného Chersonu. Nyní se potýká s problémy provizorního bydlení. "Vaříme vodu, dáváme ji do termosky a necháváme ji zabalenou. Takto to vše zvládáme. Uvědomujeme si, že je to pro všechny těžká doba," vysvětlila Olena.

Nejen že je v modulárních domech zima a nefunguje elektřina, kvůli změnám teplot a nedostatku větrání se na několika místech objevuje také plíseň. "Podívejte se, co máme pod matracemi. Taková plíseň je v každém pokoji, nejen v tom mém," doplnila Natalja, jejíž domov v Buči zničili vojáci při okupaci.

Europoslanci na konci listopadu schválili rezoluci, ve které označují Rusko za stát podporující terorismus. A to právě kvůli záměrným útokům ruské armády na civilní cíle a infrastrukturu na Ukrajině. Podle Evropského parlamentu chce Rusko úmyslně terorizovat ukrajinské obyvatele, aby zlomilo jejich odpor.

V rezoluci europoslanci tvrdí, že na Ukrajině bylo zdokumentováno až 40 tisíc válečných zločinů. Počínání Ruska podle textu vykazuje "groteskní lhostejnost k pravidlům a válečnému právu". Evropský parlament by také chtěl vytvořit systém válečných reparací hrazený z prostředků zabavených ruskému státu. Pro rezoluci hlasovalo téměř 500 europoslanců ze 750.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy