Tisíce Rusů demonstrovaly proti blokování služby Telegram. Jsme na rozcestí, burcoval její tvůrce

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2018 16:29
Lidé v ruském hlavním městě protestovali proti blokování šifrované komunikační služby Telegram. Akce, povolená moskevskou radnicí, se obešla bez policejního zásahu.
Moskvané vyšli do ulic.
Moskvané vyšli do ulic. | Foto: Reuters

Moskva - Několik tisíc Moskvanů v pondělí v centru ruského hlavního města protestovalo proti omezování svobody internetu a proti rozhodnutí úřadů blokovat šifrovanou komunikační službu Telegram.

Alexej Navalnyj na pondělní demonstraci v Moskvě.
Alexej Navalnyj na pondělní demonstraci v Moskvě. | Foto: Reuters

Akce, povolená moskevskou radnicí, se obešla bez policejního zásahu, přestože počet účastníků převyšoval povolené množství. Na demonstraci se dostavil vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj.

Podle policejní zprávy na protestní mítink přišlo 7500 lidí, neoficiální informace hovoří až o 11 tisících. Moskevská radnice akci povolila s tím, že se jí smí zúčastnit nejvýš pět tisíc lidí. Účastníci nesli transparenty s nápisy žádajícími konec úředních zásahů do internetového provozu a zrušení cenzurního dozorového orgánu Roskomnadzor.

K demonstrantům promluvil protikorupční aktivista Navalnyj, který sám na sobotu svolal do Moskvy demonstraci proti chystané inauguraci staronového prezidenta Vladimira Putina. Úřady tuto akci nepovolily. Účast na pondělním protestu údajně policie Navalnému umožnila výměnou za slib, že sobotní protestní mítink nebude dál na sociálních sítích propagovat.

K účasti na demonstraci vyzval i tvůrce a majitel Telegramu Pavel Durov: "Budoucnost ruského internetu se nachází ve vašich rukou. Někdo může tvrdit, že demonstrace nic nezmění. Ale není tomu tak. Rusko je na rozcestí, cenzura v plném rozsahu ještě nebyla zavedena. Budeme-li nečinní, Rusko ztratí Telegram i další servery. Vaše aktivní účast může změnit běh dějin," dodal.

"Pokud používáte Telegram, podporujete svobodu slova a svobodný internet, přijďte na mítink," vyzvali organizátoři demonstrace. Postup ruských úřadů podle nich porušuje ústavu a základní lidská práva.

Příčinou dramatického konfliktu je rozhodnutí zakladatele a šéfa společnosti Telegram Pavla Durova nepředat státu navzdory soudnímu příkazu šifrovací klíč, který umožňuje proniknout do zakódované komunikace uživatelů.

Telegram, který má na 200 milionů uživatelů, má být podle soudního rozhodnutí v Rusku nedostupný, dokud požadavky úřadů na rozšifrování zpráv uživatelů nesplní. Durov ale takové požadavky odmítá jako protiústavní. Úřady naopak argumentují, že se prý přes Telegram domlouvají teroristé chystající útoky v Rusku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy