Tisíce Rusů demonstrovaly proti blokování služby Telegram. Jsme na rozcestí, burcoval její tvůrce

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 4. 2018 16:29
Lidé v ruském hlavním městě protestovali proti blokování šifrované komunikační služby Telegram. Akce, povolená moskevskou radnicí, se obešla bez policejního zásahu.
Moskvané vyšli do ulic.
Moskvané vyšli do ulic. | Foto: Reuters

Moskva - Několik tisíc Moskvanů v pondělí v centru ruského hlavního města protestovalo proti omezování svobody internetu a proti rozhodnutí úřadů blokovat šifrovanou komunikační službu Telegram.

Alexej Navalnyj na pondělní demonstraci v Moskvě.
Alexej Navalnyj na pondělní demonstraci v Moskvě. | Foto: Reuters

Akce, povolená moskevskou radnicí, se obešla bez policejního zásahu, přestože počet účastníků převyšoval povolené množství. Na demonstraci se dostavil vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj.

Podle policejní zprávy na protestní mítink přišlo 7500 lidí, neoficiální informace hovoří až o 11 tisících. Moskevská radnice akci povolila s tím, že se jí smí zúčastnit nejvýš pět tisíc lidí. Účastníci nesli transparenty s nápisy žádajícími konec úředních zásahů do internetového provozu a zrušení cenzurního dozorového orgánu Roskomnadzor.

K demonstrantům promluvil protikorupční aktivista Navalnyj, který sám na sobotu svolal do Moskvy demonstraci proti chystané inauguraci staronového prezidenta Vladimira Putina. Úřady tuto akci nepovolily. Účast na pondělním protestu údajně policie Navalnému umožnila výměnou za slib, že sobotní protestní mítink nebude dál na sociálních sítích propagovat.

K účasti na demonstraci vyzval i tvůrce a majitel Telegramu Pavel Durov: "Budoucnost ruského internetu se nachází ve vašich rukou. Někdo může tvrdit, že demonstrace nic nezmění. Ale není tomu tak. Rusko je na rozcestí, cenzura v plném rozsahu ještě nebyla zavedena. Budeme-li nečinní, Rusko ztratí Telegram i další servery. Vaše aktivní účast může změnit běh dějin," dodal.

"Pokud používáte Telegram, podporujete svobodu slova a svobodný internet, přijďte na mítink," vyzvali organizátoři demonstrace. Postup ruských úřadů podle nich porušuje ústavu a základní lidská práva.

Příčinou dramatického konfliktu je rozhodnutí zakladatele a šéfa společnosti Telegram Pavla Durova nepředat státu navzdory soudnímu příkazu šifrovací klíč, který umožňuje proniknout do zakódované komunikace uživatelů.

Telegram, který má na 200 milionů uživatelů, má být podle soudního rozhodnutí v Rusku nedostupný, dokud požadavky úřadů na rozšifrování zpráv uživatelů nesplní. Durov ale takové požadavky odmítá jako protiústavní. Úřady naopak argumentují, že se prý přes Telegram domlouvají teroristé chystající útoky v Rusku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská unie bude mít krizový zdravotní úřad HERA, má zabránit další pandemii

Evropská unie bude mít od příštího roku nový úřad, který má evropský blok v reakci na covidovou pandemii lépe připravit na další krizové situace. Evropská komise ve čtvrtek představila podrobnosti chystaného zdravotního úřadu označovaného zkratkou HERA, který bude mít za úkol uchránit unijní státy před opakováním těžkých dopadů koronavirové nákazy. Brusel chce na jeho fungování v příštích šesti letech vyčlenit miliardu eur (25,5 miliardy korun) ročně.

Unie loni čelila kritice za pomalou reakci na první vlnu pandemie. Komise proto na podzim přišla s návrhy na posílení společné zdravotní politiky. Kromě zvýšení objemu společného nákupu léků či rozšíření pravomocí Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) iniciovala i vznik nového krizového orgánu.

"HERA je dalším stavebním kamenem silnější zdravotní unie a velkým krokem vpřed pro naši připravenost na krize," prohlásila dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy