Neklidný Jemen má ke stabilitě dovést národní dialog

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
18. 3. 2013 16:51
K dialogu bylo přizváno přes 560 zástupců politiků, kmenových vůdců i jižních separatistů
Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí zahájil na zahájení konference národního dialogu.
Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí zahájil na zahájení konference národního dialogu. | Foto: Reuters

Saná - Jemenští politici a další společenští lídři zahájili rozhovory, jejichž cílem je stabilizovat napjatou situaci v zemi.

Během následujících šesti měsíců se chtějí dohodnout na podobě nové ústavy a konání voleb.

Hlavním tématem dialogu bude zklidnění jižních oblastí, které usilují o odtržení.

Politička Tavakkul Karmánová, která předloni získala Nobelovu cenu za mír, ale konferenci bojkotuje. Agentuře AFP sdělila, že důvodem je přezírání jemenské mládeže, jež se zasloužila o úspěch revoluce.

Jedné z tváří revolučních událostí z roku 2011 se navíc nelíbí, že se konference účastní lidé odpovědní za smrt demonstrantů. Jemenské revoluční události trvaly přes rok a vyvrcholily loni v únoru, kdy se po dlouhých průtazích vzdal moci bývalý prezident Alí Abdalláh Sálih.

Karmánová tvrdí, že se neplní dohoda uzavřená při jeho odstoupení. Před svoláním celonárodního dialogu se podle ní měla nejdříve sjednotit armáda a měly být potrestány osoby obviněné z korupce i krvavého potlačení demonstrací.

Hlavní je uklidnit separatisty

K dialogu bylo přizváno přes 560 zástupců jemenské společnosti - zástupci politických stran, komunity šíitských kmenů ze severu země i politici ze separatistického jihu.

Jejich úkolem je vypracovat novou ústavu a připravit do příštího roku parlamentní volby. Karmánová řekla, že Sálih si udržel v Jemenu značný vliv, stejně jako jeho strana Všeobecný lidový kongres. Na konferenci je prý kongres přítomen v nepoměru k ostatním stranám a skupinám.

Konferenci zahájil Sálihův nástupce Abdar Rabbú Mansúr Hadí, podle něhož je nejdůležitějším úkolem vyřešit spory s jižními provinciemi. "Snaha řešit tyto otázky silou povede k nezdaru a je nebezpečná," řekl. Od konference očekává, že dá základ pro vytvoření "nového, sjednoceného a svobodného Jemenu".

Neklidné jemenské volby v obrazech:

Zatímco v Saná se delegáti scházeli k jednání, v jihojemenském Adenu se konala demonstrace separatistů. Ulicemi projížděly automobily s vlajkami někdejšího nezávislého jižního Jemenu. Protestní pochody se v pondělí konaly také v dalších jihojemenských městech. V Adenu byly poslány posily k ostraze bank a vládních budov.

Hraje se o ropu

Oba jemenské státy se sjednotily roku 1990, ale v jižních provinciích přetrvávají separatistické tendence. Nezávislá Jihojemenská lidová republika vznikla roku 1967, když se Británie stáhla z oblastí podél jižního pobřeží Arabského poloostrova. Spory mezi severem založeným na kmenovém uspořádání a marxistickým jihem vedly v roce 1979 k válce obou jemenských států.

Země se sjednotila roku 1990, když jih začal ztrácet svého hlavního spojence, Sovětský svaz. Občanský konflikt, v němž jih usiloval znovu o samostatnost, ale začal už roku 1994. Jihojemenští politici považují sjednocení se Saná za historickou chybu. Právě na jihu jsou nevelké zásoby jemenské ropy a jih tvrdí, že centrální vláda jej při rozdělování ropných zisků diskriminuje.

 

Právě se děje

Další zprávy