Neklid v britské armádě. Důstojník pohrozil vzpourou, stane-li se vůdce levice Corbyn premiérem

Martin Novák Martin Novák
21. 9. 2015 14:15
Generál v aktivní službě šokoval v rozhovoru prohlášením, že armáda se vzbouří, bude-li premiérem radikální předseda Labouristické strany Jeremy Corbyn. Ten obviňuje NATO ze spoluzodpovědnosti za válku na Ukrajině a chce jednat s Hamásem.
Střela s plochou dráhou letu, odpálená na pozice Islámského státu. Střely mají v arzenálu pouze britská a americká armáda.
Střela s plochou dráhou letu, odpálená na pozice Islámského státu. Střely mají v arzenálu pouze britská a americká armáda. | Foto: Reuters

Londýn – Velení britské armády nezasahuje do politiky ani ji nekomentuje, po mnoha letech se ale objevila výjimka.

Důstojníci budou považovat za velký problém, pokud po příštích volbách v roce 2020 přijde do premiérské pracovny na slavné londýnské adrese Downing Street 10 nově zvolený šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn.

Generál, který je v aktivní službě, uvedl pro list Sunday Times, že v takovém případě "dojde k událostem, hraničícím se vzpourou".

Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Šestašedesátiletý Corbyn má minulost radikálního levičáka. Není zastáncem britské vojenské angažovanosti v zahraničí, nevylučuje snížení vojenských výdajů, v minulosti byl proti členství země v NATO a proti novému systému nosičů jaderných zbraní, který má nahradit dosavadní atomové ponorky Trident.

"Generální štáb nedovolí ministerskému předsedovi ohrozit bezpečnost této země a lidé udělají vše, aby tomu zabránili. Nemůžete svěřit dobrodruhovi bezpečnost státu," uvedl generál, kterého Sunday Times necitují jménem.

Podle listu ale sloužil v armádě už v osmdesátých a devadesátých letech. Byl nasazen do bojů s Irskou republikánskou armádou (IRA) v Severním Irsku.

Armádní špičky jsou podle listu znepokojené i tím, že Corbyn na přímou otázku novinářů odmítl násilí IRA odsoudit. "Mnohým je z toho špatně, IRA připravila o život 730 britských vojáků,“ uvedl důstojník.

Slova vyvolala různé reakce.

Nejmenovaný zdroj z vlády premiéra Davida Camerona uvedl pro deník Independent, že slova jsou sice silná, ale svědčí o jasném trendu. Britská generalita je jednoznačně znepokojena směrem, kterým Labouristická strana pod Jeremym Corbynem zamířila.

"To je samo o sobě alarmující," uvedl zdroj.

Ministerstvo obrany současné konzervativní vlády premiéra Davida Camerona výroky o vzpouře odsoudilo.

"Je nepřijatelné, aby aktivní důstojník vydával politické komentáře o možné příští vládě," uvedlo ministerstvo. Vedení labouristické strany se odmítlo vyjádřit.

Corbyn na sebe přivolal velkou kritiku například tím, že letos obvinil NATO z odpovědnosti za konflikt na Ukrajině a ruskou reakci označil za "nikoliv nevyprovokovanou".

V médiích ho napadli například známí historici Anne Applebaumová nebo Ben Judah, kteří se zabývají Ruskem a východní Evropou.

Dalším sporným výrokem Corbyna bylo jeho označení předáků organizací Hamás a Hizballáh za přátele. Později uvedl, že to myslel obecně a že bez Hamásu a Hizballáhu nemůže být dosaženo míru na Blízkém východě.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy