Někdo Trumpa prostě miluje. Dáte mu fakta, ale on nevěří, říká americká novinářka

Jana Václavíková Jana Václavíková
8. 8. 2019 11:15
Alice Critesová z amerického deníku Washington Post pracuje už téměř tři desetiletí ve stejném médiu. Její prací je vyhledávat zdroje, které novináři mohou využít při psaní svých textů. Ačkoliv obdobné pozice už jiná americká média zrušila, Washington Post si rešeršisty stále drží. Díky nim deník odhaluje významné kauzy, i o prezidentu Donaldu Trumpovi. "Napsali jsme články, které ukazují, jak špatný podnikatel to ve skutečnosti je, kolikrát zbankrotoval nebo jak nedokázal splácet půjčky. Někteří lidé jsou ale k tomuhle hluší. Dáte jim všechna fakta, a oni jim přesto nevěří," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Alice Critesová.
Alice Critesová. | Foto: Eva Kořínková / Bakala Foundation

Co přesně je náplní vaší práce?

Uvedu to na příkladu střelby. Redaktoři mají jméno střelce a chtějí po mně, abych o něm co nejvíce zjistila - jak se chová na internetu, kdo jsou jeho příbuzní a jaká jsou jejich telefonní čísla, kdo jsou jeho sousedi, spolužáci, učitelé, víceméně kdokoliv, kdo by o střelci mohl mluvit. Pak také kdo jsou oběti, očití svědci nebo kdo vlastní budovu, kde se střílelo. Hledám pro reportéry i informace o lidech, se kterými pak dělají rozhovory.

Hledáte informace i v knihách?

Ano a ve skutečnosti to je jedna z mých výhod, protože jsem už tak stará, že vím, jak se pracovalo před internetem. Vím, jaké další zdroje a databáze jsou dostupné, do jakých katalogů se mohu podívat…

Máte v deníku The Washington Post vlastní knihovnu, nebo chodíte do jiných?

V budově, kterou jsme dříve vlastnili, jsme měli vlastní knihovnu se skeny starých novin na mikrofilmech. Pak náš deník koupil Jeff Bezos (americký podnikatel, šéf Amazonu a nejbohatší muž planety - pozn. red.) a my se přestěhovali do nové budovy, kde na knihovnu nebyl prostor. Přišli jsme tak o celou naši sbírku. Takže když něco potřebujeme, musíme si knihy půjčovat nebo si kupujeme elektronické knihy.

Kdo je Alice Critesová?

  • Alice Critesová (55) pracuje už 28 let v americkém deníku The Washington Post na pozici rešeršistky a knihovnice.
  • Spolu s týmy novinářů a reportérů, kterým pomáhala hledat těžce dostupné informace, získala šest Pulitzerových cen.
  • Poslední získala loni za popsání kauzy sexuálního obtěžování nezletilých, kterého se v 70. a 80. letech údajně dopouštěl tehdejší právník a senátor Roy Moore. Předchozí ocenění dostala za odhalení fungování charity prezidenta Donalda Trumpa.

Kolik dalších výzkumníků deník má?

Bylo nás pět, teď jsme jen čtyři a půl - čtyři lidé na plný a jeden na poloviční úvazek. Kvůli škrtům se taková oddělení zmenšovala nebo rušila úplně, naše je pravděpodobně největší v Americe. S prezidentskými volbami v roce 2020 možná jeden člověk přibude.

Jak důležitý je váš tým pro fungování novin?

Myslím, že jsme dokázali, že velmi. Hodně se to projevilo v době kampaně #MeToo, kdy jsem hledala informace o senátorovi Royi Moorovi, filmovém producentovi Harveym Weinsteinovi a dalších.

Trump média miluje

Při psaní článků, v nichž jste odhalovali kauzu nyní velmi oblíbeného politika Roye Moora, která se týkala údajného sexuálního obtěžování nezletilých, vás oslovila žena a nabízela vám informace. Právě vy jste ale zjistila, že lže. Jsou takové pokusy časté?

Ne. Když vám lidé poskytnou dezinformace, je to buď proto, že jsou šílení, nebo to myslí dobře, ale něco si špatně zapamatovali, přeslechli se. Tohle byla ale jasná past, to nebylo obvyklé.

Jaká byla motivace těchto manipulátorů?

Pokud by se mezi skutečné výpovědi dostala i tato falešná, někdo by mohl říct: "Vidíte, jsou to všechno jen výmysly." Stejně by se pak nahlíželo i na výpovědi dalších žen (o sexuálním obtěžování) - jako na výmysly.

Prezident Donald Trump se vyjadřuje k médiím velmi kriticky a novináře označuje za nepoctivé a nepřátele lidu. Změnil jeho postoj pohled čtenářů na novináře?

Myslím, že nezměnil. Trump na média nadává, ale zároveň je miluje, protože prostřednictvím nich upozorňuje na věci, které ho zajímají. Zároveň asi půl roku po volbách posílali neznámí lidé do naší redakce krabice s koblihami a děkovná přání. Děkovali nám za všechno, co jsme udělali, za naše články a za to, že jsme promluvili. To se nikdy předtím nestalo.

Kauza Trump a charita
Autor fotografie: Reuters

Kauza Trump a charita

Deník The Washington Post v roce 2016 uveřejnil sérii článků o Trumpově nadaci, jejím způsobu financování a využívání jejích zdrojů k údajnému obohacení Trumpovy rodiny. Jeden z článků se zaměřil i na prezidentův slib, že daruje milion dolarů americkým veteránům. Následné vyšetřování deníku přispělo k tomu, že Trump peníze skutečně odeslal. Tým, ve kterém byla i Alice Critesová, získal poté prestižní Pulitzerovu cenu.

Až díky článkům o Trumpovi a jeho charitě, na kterých jste pracovala, poslal prezident milion dolarů veteránům, jak jim dříve slíbil. Je běžné, že média mají na prezidenta takový vliv?

Tohle bylo jedinečné. Trump řekl, že jim peníze pošle, ale to se nestalo. A pak nám dokonce jeden z jeho poradců lhal, když tvrdil, že je už poslali. My je při této lži nachytali a Trumpa to velmi rozčililo, protože nechtěl nikomu dávat milion. Nakonec ale charitu obdaroval.

Ocenili to čtenáři?

Lidé Trumpa buď milují, nebo nenávidí. Někteří si myslí, že je skvělý podnikatel, a tak může jako prezident udělat spoustu dobrých věcí, které by normální byrokrat neudělal. My ale napsali články, které ukazují, jak špatný podnikatel to ve skutečnosti je, kolikrát zbankrotoval nebo jak nedokázal splácet půjčky. Někteří lidé jsou ale k tomuhle hluší. Dáte jim všechna fakta, a oni jim přesto nevěří.

Čtenáři a jejich mediální bubliny

Když něčemu věnujete tolik času, a přesto to někteří lidé nedocení, nepřipadá vám to pak zbytečné?

Možná. Lidé by ale měli mít možnost znát pravdu a vědět, co se děje ve vládě. Hodně čtenářů to oceňuje, ale jiné nemůžete nutit, aby důkazy přijali.

Měla by tedy média nastavit jiný způsob, jak s těmito lidmi komunikovat?

Někteří lidé žijí ve svých mediálních bublinách a Washington Post nečtou. Dál budou poslouchat svoje rádio a koukat na Fox News (televizní stanice s příklonem k republikánům - pozn. red.).

Myslíte si, že Donald Trump vyhraje další prezidentské volby v roce 2020?

Nikdy se nepokouším hádat, co Američané udělají. Myslím, že ta možnost tu ale je. Pořád není jisté, kdo bude kandidovat za demokraty, a taky nevíme, co dalšího se může stát. Minule 11 dní před volbami vyšetřovatelé z FBI oznámili, že znovu otevřou vyšetřování Hillary Clintonové, Trumpovy protikandidátky. Co ale hodně lidí nevědělo, bylo, že FBI zároveň vyšetřovala Trumpa. A pořád vyšetřují jeho kampaň nebo blízké spolupracovníky.

Byla jste součástí šesti týmů, které v průběhu let vyhrály Pulitzerovu cenu. Dokážete se i z té šesté radovat pořád stejně?

Loňská cena byla pro mě speciální, protože jsem nebyla jen jednou z mnoha, ale skutečnou součástí týmu - například jsem zjistila, že ta svědkyně lže. Našla jsem, kde bydlí, když se to nikomu jinému nepodařilo. Celkově jsem na tom projektu odvedla hodně práce. Navíc si nemyslím, že mě kdy přestane bavit hledat nové příběhy. Pokaždé je to napínavé.

Poznámka: Alice Critesová přednášela v Praze na workshopu pro mladé novináře Journey: Journalism Bootcamp, který organizuje Bakala Foundation. Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, která vydává i on-line deník Aktuálně.cz.

Video: Američtí novináři čelí výhrůžkám. Obáváme se, že dojde na násilí, říká reportér Washington Post

Tím, že nás vykreslují jako nepřátele lidu, vytvářejí nebezpečné prostředí, říká americký investigativní novinář Adam Entous. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy