Někdejší šéf Kongresu USA dostal tři roky za spiknutí

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 1. 2011 11:54
Bývalý republikán Tom DeLay podle rozsudku kryl nekalé financování politiků
Tom DeLay
Tom DeLay | Foto: Reuters

Houston - Texaský soud udělil bývalému lídrovi republikánských kongresmanů Tomu DeLayovi za spiknutí tři roky vězení.

Ve své době jednoho z nejmocnějších mužů americké politiky, kterému bylo pro jeho nekompromisní přístup k politickým oponentům přezdíváno kladivo, shledal soud vinným ze spiknutí za účelem zahlazení stop nelegálního financování volební kampaně.

Podle obžaloby se měl kongresman, zvolený za houstonskou oblast, podílet na převzetí 190 tisíc dolarů (zhruba 3,6 milionu korun) z rukou lobbistů a jejich následném přerozdělení sedmi stranickým kandidátům.

Šest nelegálně sponzorovaných kandidátů pak ve volbách uspělo, což republikánům pomohlo získat v Kongresu většinu. DeLaye navíc volební úspěch pasoval do role neoficiálního šéfa amerických zákonodárců.

Kromě tříletého vězení za spiknutí dostal bývalý kongresman od soudu ještě podmíněný pětiletý trest za praní špinavých peněz s odkladem na deset let.

DeLay nicméně trvá na své nevině a tvrdí, že jde o politicky vykonstruovaný proces. "Nemohu litovat něčeho, co jsem neudělal," citují bývalého kongresmana tiskové agentury.

Jeho obhájci už oznámili, že se proti rozsudku odvolají, a "kladivo" se tak díky možnosti kauce ještě minimálně na několik měsíců vyhne vězení. 


 

 

Právě se děje

Další zprávy