Nejznámější somálský pirát pověsil živnost na hřebík

ČTK ČTK
10. 1. 2013 19:00
Osm let stačilo, nechal se slyšet Mohamed Abdi Hassan
Únosů v Adenském zálivu v posledních měsících ubývá. Ilustrační foto.
Únosů v Adenském zálivu v posledních měsících ubývá. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mogadišo - Nejznámější ze somálských pirátů Mohamed Abdi Hassan řečený Afweyne oznámil, že končí s pirátstvím. Učinil to na oficiální slavnosti uspořádané v centru Somálska.

"Byl jsem pirátem osm let a rozhodl jsem se toho nechat," citovala ho agentura AFP s tím, že přesný důvod svého rozhodnutí neprozradil.

Loni OSN ohlásila, že somálský prezident Afweynovi poskytl diplomatický pas. Byl s ním zadržen v Malajsii při cestě za rodinou, která žije v cizině.

Somálské úřady tehdy tvrdily, že je Hassan zapojen do boje proti pirátům. Prezidentský úřad pak oznámil, že doklad měl být pobídkou, aby se Hassanova skupina své činnosti zřekla.

Neutěšená situace v Somálsku:

Hassan byl původně na černé listině lidí hledaných v Somálsku kvůli pirátství. Byl jedním z prvních, kdo se touto aktivitou začali zabývat. Postupně se z něj stal velmi bohatý člověk s obchodními aktivitami v Indii, Dubaji, Keni i Somálsku.

V minulosti se vydal do Libye, jejíž někdejší vůdce Muammar Kaddáfí somálské piráty povzbuzoval a charakterizoval je jako bojovníky proti nelegálnímu používání námořních vod.

Somálci mají na kontě desítky lodních únosů, které jim vynesly miliony dolarů výkupného. Jejich činnost přinutila západní země vyslat hlídkovací lodě do vod v okolí východní Afriky. Od roku 2010 pirátské útoky přestaly být úspěšné jako v minulosti. Kromě mezinárodní námořní operace je za tím i lepší zabezpečení plavidel.

 

Právě se děje

Další zprávy