Nejznámější somálský pirát pověsil živnost na hřebík

ČTK ČTK
10. 1. 2013 19:00
Osm let stačilo, nechal se slyšet Mohamed Abdi Hassan
Únosů v Adenském zálivu v posledních měsících ubývá. Ilustrační foto.
Únosů v Adenském zálivu v posledních měsících ubývá. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mogadišo - Nejznámější ze somálských pirátů Mohamed Abdi Hassan řečený Afweyne oznámil, že končí s pirátstvím. Učinil to na oficiální slavnosti uspořádané v centru Somálska.

"Byl jsem pirátem osm let a rozhodl jsem se toho nechat," citovala ho agentura AFP s tím, že přesný důvod svého rozhodnutí neprozradil.

Loni OSN ohlásila, že somálský prezident Afweynovi poskytl diplomatický pas. Byl s ním zadržen v Malajsii při cestě za rodinou, která žije v cizině.

Somálské úřady tehdy tvrdily, že je Hassan zapojen do boje proti pirátům. Prezidentský úřad pak oznámil, že doklad měl být pobídkou, aby se Hassanova skupina své činnosti zřekla.

Neutěšená situace v Somálsku:

Hassan byl původně na černé listině lidí hledaných v Somálsku kvůli pirátství. Byl jedním z prvních, kdo se touto aktivitou začali zabývat. Postupně se z něj stal velmi bohatý člověk s obchodními aktivitami v Indii, Dubaji, Keni i Somálsku.

V minulosti se vydal do Libye, jejíž někdejší vůdce Muammar Kaddáfí somálské piráty povzbuzoval a charakterizoval je jako bojovníky proti nelegálnímu používání námořních vod.

Somálci mají na kontě desítky lodních únosů, které jim vynesly miliony dolarů výkupného. Jejich činnost přinutila západní země vyslat hlídkovací lodě do vod v okolí východní Afriky. Od roku 2010 pirátské útoky přestaly být úspěšné jako v minulosti. Kromě mezinárodní námořní operace je za tím i lepší zabezpečení plavidel.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy