Přehledně: Uzeniny zabíjejí a na Marsu je voda. Na co všechno přišli vědci v roce 2015

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 31. 12. 2015 12:35
Nová antibiotika a vakcína proti ebole můžou zachránit tisíce lidských životů, štěňata narozená ze zkumavky zase ohrožené druhy zvířat. Světoví vědci přišli v roce 2015 s řadou významných objevů. Vybrali jsme 12 nejzajímavějších. Těch, které zahýbaly světem a na něž by se rozhodně nemělo zapomenout.
antibiotika
antibiotika | Foto: Thinkstock

Objev, na který lékaři čekali témeř 30 let

Vědcům se hned z kraje roku podařilo po téměř třiceti letech získat nový druh antibiotik. Zažehnali tím hrozbu takzvaných superrezistentních bakterií, které postupně získaly odolnost vůči prakticky všem známým lékům a z hlediska medicíny představují jednu z největších hrozeb blízké budoucnosti.

Experti z Northeastern University v Bostonu přišli s objevem, jenž by měl děsivý vývoj zvrátit. Vyvinuli celkem pětadvacet antibiotik nové generace, přičemž jeden z těchto nově objevených druhů - zdá se - zabírá univerzálně. Stejně tak jako fungoval ve své zlaté éře penicilin.

Ještě v padesátých a šedesátých letech minulého století se zdálo, že medicína nebezpečné bakterie poměrně hladce vymýtí. Farmaceutické společnosti chrlily nová antibiotika jako na běžícím pásu. Pak se ale karta začala pomalu obracet a od roku 1987 až doposud už lékaři od farmaceutů žádnou novou antibakteriální zbraň nové generace nedostali.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy