Přehledně: Uzeniny zabíjejí a na Marsu je voda. Na co všechno přišli vědci v roce 2015

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 31. 12. 2015 12:35
Nová antibiotika a vakcína proti ebole můžou zachránit tisíce lidských životů, štěňata narozená ze zkumavky zase ohrožené druhy zvířat. Světoví vědci přišli v roce 2015 s řadou významných objevů. Vybrali jsme 12 nejzajímavějších. Těch, které zahýbaly světem a na něž by se rozhodně nemělo zapomenout.
antibiotika
antibiotika | Foto: Thinkstock

Objev, na který lékaři čekali témeř 30 let

Vědcům se hned z kraje roku podařilo po téměř třiceti letech získat nový druh antibiotik. Zažehnali tím hrozbu takzvaných superrezistentních bakterií, které postupně získaly odolnost vůči prakticky všem známým lékům a z hlediska medicíny představují jednu z největších hrozeb blízké budoucnosti.

Experti z Northeastern University v Bostonu přišli s objevem, jenž by měl děsivý vývoj zvrátit. Vyvinuli celkem pětadvacet antibiotik nové generace, přičemž jeden z těchto nově objevených druhů - zdá se - zabírá univerzálně. Stejně tak jako fungoval ve své zlaté éře penicilin.

Ještě v padesátých a šedesátých letech minulého století se zdálo, že medicína nebezpečné bakterie poměrně hladce vymýtí. Farmaceutické společnosti chrlily nová antibiotika jako na běžícím pásu. Pak se ale karta začala pomalu obracet a od roku 1987 až doposud už lékaři od farmaceutů žádnou novou antibakteriální zbraň nové generace nedostali.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy