Nejvyšší soud USA zrušil popravu v Texasu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
16. 9. 2011 10:47
Proces nebyl spravedlivý, padla při něm zmínka o rasovém původu odsouzeného
Foto: Aktuálně.cz, Wikimedia Commons

Huntsville - Americký nejvyšší soud zabránil ve čtvrtek popravě černocha odsouzeného k smrti za dvojnásobnou vraždu v Texasu před 16 lety. Přiměly ho k tomu pochybnosti o tom, zda byl proces spravedlivý, protože během něj padla zmínka o rasovém původu odsouzeného.

Podnět ke zrušení popravy podali právníci osmačtyřicetiletého Duaneho Bucka, který měl ve čtvrtek večer dostat smrtící injekci. Žádost podložili svědectvím psychologa přizvaného k procesu, který tvrdil, že černoši jsou více náchylní k tomu, aby spáchali násilný čin.

Buck byl odsouzen k smrti za vraždu muže a své bývalé přítelkyně v červenci 1995. Buckovi právníci nezpochybňují jeho vinu, ale jsou přesvědčeni, že výpověď psychologa nepřípustným způsobem ovlivnila porotu, a požadují proto nové rozhodnutí o výši trestu.

Texaský guvernér - a velký zastánce trestu smrti - Rick Perry během předvolební kampaně.
Texaský guvernér - a velký zastánce trestu smrti - Rick Perry během předvolební kampaně. | Foto: Reuters

Nejvyšší soud v krátkém vysvětlení kroku, který agentura Reuters označuje za nepříliš častý, uvedl, že popravu Bucka zastavil, aby mohl jeho žádost podrobněji prozkoumat. Pokud ji nakonec zamítne, měly by texaské úřady stanovit nový termín popravy.

Buckova poprava by v Texasu, který ze všech amerických států vykonává trest smrti nejčastěji, byla letos již jedenáctá. Právě v Texasu se popravuje ze všech amerických států nejčastěji.

Texaský guvernér Rick Perry, který usiluje o republikánskou nominaci na úřad prezidenta, je zastáncem kapitálního trestu a svým postojem se nijak netají.

V Texasu bylo od roku 2000, kdy se stal poprvé jeho guvernérem, popraveno celkem 234 odsouzenců. Perry schválil více poprav než kterýkoli jiný činitel v moderní americké historii.

 

 

Právě se děje

před 39 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 40 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy