reklama
 
 

Ruský soud pustil na svobodu opozičníka Dadina, ve vězení byl za opakovanou účast na protestech

22. 2. 2017 11:41
Ruský nejvyšší soud nařídil, aby byl z vězení propuštěn opozičník Ildar Dadin. Ten byl v roce 2015 odsouzen podle nového paragrafu, který trestá vězením opakované zatčení na nepovolených demonstracích. Kritizoval to Evropský parlament i lidskoprávní organizace. Podle nich byl Dadin politickým vězněm, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.

Moskva - Ruský nejvyšší soud zrušil rozsudek, kterým nižší soudy poslaly opozičního aktivistu Ildara Dadina do vězení. Dadin tak má být propuštěn na svobodu. Proti tomuto rozhodnutí se nelze odvolat, uvedla agentura Interfax.

Dadinovo odsouzení na tři roky do vězení v prosinci 2015, později zmírněné odvolacím soudem o půl roku, vyvolalo velký rozruch. Dadin byl totiž prvním odsouzencem podle nového paragrafu, který trestá vězením opakované zatčení na nepovolených demonstracích.

Ještě větší pobouření veřejnosti vzbudil Dadinův dopis z vězení, ve kterém si stěžoval na mučení. Později byl přeložen jinam.

K okamžitému osvobození aktivisty vyzval Evropský parlament. Ochránci lidských práv považovali Dadina za politického vězně, který se provinil jen tím, že se zúčastnil pokojných protestů.

Dadinův případ se tento měsíc dostal i k ústavnímu soudu. Ten sice odmítl zrušit kontroverzní paragraf jako neústavní, nicméně požádal parlament o změnu sporného ustanovení a také vybídl přezkoumat Dadinovo odsouzení.

Opozičníkova advokátka ještě nevěděla, zda její klient bude požadovat soudní rehabilitaci, ke které vybízí rozhodnutí nejvyššího soudu. "Ildar má k soudům komplikovaný vztah. Těžko říct, zda bude požadovat nějaké odškodnění," řekla novinářům Xenija Kostrominová.

autor: ČTK | 22. 2. 2017 11:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama