Nejvyšší rozhlednu světa budou mít nově v Šanghaji

man
26. 8. 2008 16:02
Budova nabízí pohled ze stého patra a výšky 474 metrů
Panorama Šanghaje
Panorama Šanghaje | Foto: Reuters

Šanghaj - Z téměř půlkilometrové výšky budou moci už tento týden shlížet na své město lidé v čínské Šanghaji.

Místní mrakodrap nazvaný Šanghajské světové obchodní centrum zpřístupní nejvýše položenou rozhlednu na světě. Nachází se ve stém, tedy předposledním patře budovy.

To je ve výšce 474 metrů nad zemí. Celková výška věže je 492 metrů. Je tedy až třetí nejvyšší budovou světa za věží Búrdž Dubaj ve Spojených arabských emirátech a mrakodrapem Taipei 101 na Tchaj-wanu.

Tam ale není možné vystoupat a dívat se dolů z takové výšky. Tchajwanský mrakodrap má nejvyšší přístupný bod pro veřejnost ve výšce 388 metrů.

Mrakodrap Taipei 101 na Tchaj-wanu
Mrakodrap Taipei 101 na Tchaj-wanu | Foto: Martin Novák

Dosavadní rekord držela televizní věž CN Tower v Torontu. Tamní vyhlídková plošina stojí 447 metrů nad zemí.

Zájemce o pohled na největší čínské město z ptačí perspektivy zaplatí za vstup v přepočtu dvaadvacet dolarů.

Šanghajské světové finanční centrum se skládá ze sedmdesáti pater kanceláří. Zbytek tvoří obchody, restaurace a luxusní hotel Hyatt Park.

Se stavbou budovy se začalo v roce 1997, kvůli finančním problémům japonského investora byly ale práce na pět let přerušeny. Projekt stál v přepočtu 1,2 miliardy dolarů.

 

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy