Britský velvyslanec při EU rezignoval. Měl hrát klíčovou roli při vyjednávání o Brexitu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 3. 1. 2017 15:38
Velvyslanec Velké Británie při Evropské unii Ivan Rogers v úterý nečekaně rezignoval. Informují o tom britská média. Podle BBC se přitom čekalo, že Rogers bude hrát klíčovou roli ve vyjednávání o vystoupení Británie z EU, jehož zahájení naplánovala premiérka Theresa Mayová na konec března. Ministerstvo zahraničí se k rezignaci vysokého diplomata zatím odmítlo vyjádřit. Důvody neuvedl ani sám Rogers. Stálým diplomatem v Bruselu ho v roce 2013 jmenoval tehdejší britský premiér David Cameron, skončit měl letos v listopadu.
Ivan Rogers s Davidem Cameronem.
Ivan Rogers s Davidem Cameronem. | Foto: Reuters

Londýn -  Bez udání důvodu v úterý nečekaně rezignoval britský velvyslanec při Evropské unii Ivan Rogers. S odvoláním na jeho okolí to jako první uvedl list Financial Times (FT).

Jeden z nejzkušenějších britských vyjednávačů v EU tak svůj úřad opouští dřív, než na jaře formálně začnou vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem o odchodu Británie z evropského bloku. Úřad britské premiérky Theresy Mayové ani ministerstvo zahraničí se ke zprávám o rezignaci zatím nevyjádřily.

Rogers post opustí v nadcházejících týdnech, jeho nástupce bude oznámen brzy, uvedla britská vláda v prohlášení.

Rogers ve funkci působil od roku 2013 a odejít měl letos v listopadu. Byl jedním z předních poradců někdejšího premiéra Davida Camerona v době, kdy předseda vlády před červnovým referendem o EU vyjednával s Bruselem o úpravě postavení Británie v rámci osmadvacítky. S přípravami na takzvaný Brexit radil i současné premiérce Therese Mayové.

Význam své rezignace Rogers podle informací FT před svými spolupracovníky zlehčoval. Řekl jim, že odchází jen o něco dříve, než bylo v plánu.

List FT také připomněl, že ačkoli Rogerse spojují s Mayovou dlouholeté pracovní vazby, v posledních měsících se vztahy mezi tímto diplomatem a některými členy premiérčina kabinetu zhoršily. Neshody vyvrcholily v prosinci, kdy do médií unikla informace, že Rogers Mayovou varoval, že dojednání obchodní dohody mezi Evropskou unií a Londýnem může trvat i deset let. Osud ujednání je podle něj navíc nejistý, protože ho nakonec mohou zablokovat parlamenty unijních zemí.

Ačkoli tento Rogersův názor byl už několik týdnů starý, kvůli zveřejnění vyvolal kritiku za přílišný pesimismus v některých britských médiích, které odchod z unie podporují.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy