Mimořádná zpráva

Největší nepřítel homosexuálů v EU je Kypr

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
17. 5. 2011 11:57
Vstřícnost Česka vůči gayům a lesbičkám je podprůměrná
Nejpřátelštější prostředí panuje na severu a západě Evropy.
Nejpřátelštější prostředí panuje na severu a západě Evropy. | Foto: Reuters

Brusel - Nejméně přátelské prostředí pro homosexuály, bisexuály a transsexuály ze všech zemí Evropské unie vládne na Kypru. Česku patří mezi 27 unijními státy šestnáctá pozice.

Naopak nejvstřícnější je vůči příslušníkům těchto menšin Velká Británie. Vyplývá to ze žebříčku, který v úterý u příležitosti Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii zveřejnila organizace ILGA-Europe.

Ta zkoumala kromě 27 států EU ještě 23 dalších, převážně evropských zemí. Mezi touto padesátkou pak Česku patří 21. příčka.

"Mezi státy v Evropě panují (v podmínkách pro homosexuály, bisexuály a transsexuály) velké rozdíly. Zatímco některé  (například Německo nebo Portugalsko) v posledním roce zlepšily situaci, mnohé další se k většímu uznávání práv nijak neposunuly (třeba Kypr, Itálie, Lotyšsko, Malta, Turecko, Ukrajina) a v dalších (například Litva či Maďarsko) jsme zaznamenali rizika zhoršení," uvedla bruselská organizace ve svém prohlášení.

Za příkladné považuje ILGA-Europe kromě Británie i Španělsko či Švédsko. Odstrašující je podle ní naopak atmosféra, která panuje v Bělorusku, Moldavsku nebo na Ukrajině.

Kypr pak je jedinou zemí "sedmadvacítky", která skončila se záporným hodnocením. To znamená, že tam dochází podle organizace k citelnému porušování lidských práv a diskriminaci menšin.

Obecně se dá říct, že zatímco horní patra žebříčku (nejpřátelštější prostředí) patří severským a západoevropským zemím, státy z jihu, středu a hlavně z východu Evropy figurují spíše na spodních příčkách.

"Evropa sama sebe považuje za globálního lídra ve věci lidských práv a rovnosti, avšak mapa a index jasně ukazují, jak daleko je od toho, aby si mohla připisovat titul šampiona rovnosti a dodržování lidských práv gayů, lesbiček, bisexuálů a transsexuálů," uvedla Linda Freimaneová z ILGA-Europe.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Peking uvalil sankce na 28 Američanů včetně exšéfa diplomacie Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny, uvedly tamní úřady

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na ISS se opět porouchal generátor kyslíku, posádce podle ruské kosmické agentury nehrozí nebezpečí

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se opět porouchal ruský generátor kyslíku Elektron-VM. Podle agentury TASS o tom informoval ruské pozemní středisko řízení letů (CUP) člen nynější posádky orbitálního komplexu Sergej Ryžikov.

Podle komunikace zaznamenané na stránce amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ruský kosmonaut CUP sdělil, že informace o selhání "Elektronu" se objevila v 18:18 moskevského času (16:18 SEČ). Zařízení je nainstalované v modulu Zvezda ruské sekce stanice.

Ruská kosmická agentura Roskosmos už v minulosti při podobných událostech ujistila, že posádce dvacet let staré stanice nehrozí žádné nebezpečí. Roskosmos agentuře Interfax nyní sdělil, že po opravách zařízení na palubě a restartu počítačů by systém měl znovu fungovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Krmenčík dal třetí gól za PAOK Soluň, tentokrát v poháru

Český fotbalista Michael Krmenčík vstřelil třetí soutěžní gól za PAOK Soluň. Reprezentační útočník přispěl k domácímu vítězství 5:0 nad Larissou v úvodním osmifinále Řeckého poháru, k brance přidal ještě asistenci.

Sedmadvacetiletý Krmenčík, který v PAOK od ledna hostuje z belgických Brugg, už v deváté minutě připravil vedoucí zásah pro Christose Tzolise. Někdejší plzeňský hráč na začátku druhého poločasu zvýšil střelou zblízka na 3:0 a navázal na nedělní ligový gól proti OFI Kréta. Krmenčíkovi na tři branky v novém působišti stačilo pět zápasů.

Další zprávy