V Augsburgu zneškodnili bombu z druhé světové války. Evakuovali kvůli ní 54 tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2016 19:41
Úřady v bavorském Augsburgu evakuovali kvůli zneškodnění letecké pumy 54 tisíc lidí. Jedná se o vůbec největší evakuakční akci kvůli nálezu nevybuchlé výbušniny od konce druhé světové války. Leteckou pumu našli dělníci při výkopových pracích v historickém jádru města. Bomba britské výroby váží 3,8 tuny. V bavorském Augsburgu dnes večer zneškodnili bombu z druhé světové války, kvůli níž se předtím podle agentury DPA uskutečnila největší evakuační akce v Německu kvůli nálezu letecké bomby od roku 1945.
Pyrotechnici. Ilustrační foto.
Pyrotechnici. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V bavorském Augsburgu večer zneškodnili bombu z druhé světové války, kvůli níž se předtím podle agentury DPA uskutečnila největší evakuační akce v Německu kvůli nálezu letecké bomby od roku 1945. Specialisté zneškodnili pumu za čtyři hodiny. Předtím muselo během vánočních svátků opustit své domovy na 54 tisíc lidí.

Puma byla nalezena minulý týden při stavebních pracích v historickém centru města. Evakuační zónou projížděly dodávky s tlampači, z nichž byli obyvatelé vyzýváni, aby se uchýlili do bezpečí. Evakuační centra byla zřízena ve školách a sportovních zařízeních.

Příkaz k evakuaci dostalo 32 tisíc domácností. Jejich obyvatelé měli dobrovolně opustit příbytky do nedělních 10:00 hodin. Následně má evakuační zónu zkontrolovat zhruba 900 policistů a několik stovek hasičů, což potrvá podle úřadů přibližně čtyři hodiny.

Pyrotechnici přistoupí ke zneškodnění 3,8 tuny těžké britské letecké pumy v neděli odpoledne. 

Sváteční den úřady zvolily mimo jiné proto, že v pracovní den by bylo nutné evakuovat a prověřit i všechny podniky v postižené oblasti, vysvětlila radnice.

Dosud největší evakuaci kvůli letecké pumě z druhé světové války zažil v roce 2011 porýnský Koblenc, kde muselo své domovy opustit 45 tisíc lidí. Loni se muselo preventivně do bezpečí uchýlit 20 tisícobyvatel Kolína nad Rýnem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy