V Augsburgu zneškodnili bombu z druhé světové války. Evakuovali kvůli ní 54 tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 12. 2016 19:41
Úřady v bavorském Augsburgu evakuovali kvůli zneškodnění letecké pumy 54 tisíc lidí. Jedná se o vůbec největší evakuakční akci kvůli nálezu nevybuchlé výbušniny od konce druhé světové války. Leteckou pumu našli dělníci při výkopových pracích v historickém jádru města. Bomba britské výroby váží 3,8 tuny. V bavorském Augsburgu dnes večer zneškodnili bombu z druhé světové války, kvůli níž se předtím podle agentury DPA uskutečnila největší evakuační akce v Německu kvůli nálezu letecké bomby od roku 1945.
Pyrotechnici. Ilustrační foto.
Pyrotechnici. Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V bavorském Augsburgu večer zneškodnili bombu z druhé světové války, kvůli níž se předtím podle agentury DPA uskutečnila největší evakuační akce v Německu kvůli nálezu letecké bomby od roku 1945. Specialisté zneškodnili pumu za čtyři hodiny. Předtím muselo během vánočních svátků opustit své domovy na 54 tisíc lidí.

Puma byla nalezena minulý týden při stavebních pracích v historickém centru města. Evakuační zónou projížděly dodávky s tlampači, z nichž byli obyvatelé vyzýváni, aby se uchýlili do bezpečí. Evakuační centra byla zřízena ve školách a sportovních zařízeních.

Příkaz k evakuaci dostalo 32 tisíc domácností. Jejich obyvatelé měli dobrovolně opustit příbytky do nedělních 10:00 hodin. Následně má evakuační zónu zkontrolovat zhruba 900 policistů a několik stovek hasičů, což potrvá podle úřadů přibližně čtyři hodiny.

Pyrotechnici přistoupí ke zneškodnění 3,8 tuny těžké britské letecké pumy v neděli odpoledne. 

Sváteční den úřady zvolily mimo jiné proto, že v pracovní den by bylo nutné evakuovat a prověřit i všechny podniky v postižené oblasti, vysvětlila radnice.

Dosud největší evakuaci kvůli letecké pumě z druhé světové války zažil v roce 2011 porýnský Koblenc, kde muselo své domovy opustit 45 tisíc lidí. Loni se muselo preventivně do bezpečí uchýlit 20 tisícobyvatel Kolína nad Rýnem.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy