Nejtěžší soupeř pražské olympiády? Chicago

man
16. 9. 2007 21:00
Americké město má největší šance na pořádání OH 2016
Logo pražské olympiády.
Logo pražské olympiády. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zatímco se sportovní svět soustřeďuje na nejbližší letní olympiádu v Pekingu, uchazeči o pořádání her v příštích letech upírají zraky ke vzdálenějšímu horizontu.

Čtyři roky po Pekingu bude dějištěm Londýn, který v dramatickém hlasování porazil konkurenta z druhé strany Lamanšského kanálu, Paříž.

Tento fakt snižuje šance evropských měst na pořádání následné olympiády v roce 2016. Naposledy se dvakrát po sobě sportovalo v Evropě na přelomu čtyřicátých a padesátých let (1948 Londýn, 1952 Helsinki).

Praha se ale příliš netají tím, že skutečně "vážná" kandidatura přijde až na rok 2020.

Sázka na americkou jistotu

Soupeřů Prahy se tento týden, kdy vypršela lhůta na podávání kandidatur, příhlásilo nakonec šest.

Chicago, Rio de Janeiro, Madrid, Dauhá, Baku a Tokio.

Největší šance má v této chvíli bezesporu Chicago. Olympiáda v Americe je sázkou na jistotu, protože se neočekávají s vybudováním infrastuktury ani organizací her žádné problémy.

Podle průzkumu podporuje snahu o pořádání her více než osmdesát procent obyvatel Chicaga.

Kandidaturu by snad mohl ohrozit jen fakt, že v USA byly letní hry nedávno. V roce 1996 v Atlantě. To může hrát i proti Madridu, neboť v roce 1992 byla dějištěm olympiády Barcelona.

Problém Ria: zločinnost

Rio de Janeiro by se rádo stalo prvním jihoamerickým olympijským městem. Dosud tady nikdy hry nebyly, ze španělsky či portugalsky hovořících zemí západní polokoule je pořádalo jen v roce 1968 Mexiko.

Šance Ria ale snižuje velmi špatná doprava a hlavně vysoká míra kriminality, která komplikuje život i běžným turistům. Nicméně kriminalita byla zmiňována také jako argument proti pořádání fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice, a přesto se tam nakonec šampionát konat bude.

Nikdy se nekonaly Olympijské hry ani na Blízkém východě, takže katarská metropole Dauhá by v případě úspěchu získala primát.

Katar je malý stát, kterému plynou obrovské příjmy z ropy a zemního plynu a katarský emír má snahu svoji zemičku ve světě zviditelňovat, jak se dá. Vloni například pořádáním Asijských her.

Otázkou však je, zda Katar přece jen není na olympiádu příliš malý a bude-li schopen například vybudovat dostatečné ubytovací prostory. Má jen zhruba 800 tisíc obyvatel, takže počet návštěvníků her by téměř převýšil počet obyvatel země.

Horko na Blízkém východě

Proti Kataru hraje i počasí. V létě je tam vražedné horko, teplota přes den téměř neklesá pod pětačtyřicet stupňů. Hry by se musely zřejmě přesunout na říjen, což se ne každému bude zamlouvat.

Chicago má velké šance na uspořádání olympiády 2016.
Chicago má velké šance na uspořádání olympiády 2016. | Foto: Reuters

Větší šance se i tak přisuzovaly Dubaji ze sousedních Spojených arabských emirátů, které ale nakonec přihlášku nepodaly.

Outsiderem se zdá být ázerbájdžánské Baku. Díky ropným nalezištím patří Ázerbájdžán mezi patnácti bývalými republikami Sovětského svazu rozhodně k těm ekonomicky vyspělejším. Zda to ale bude stačit na úspěšné pořádání olympiády, je otázkou.

Vítězství Baku by rozhodně bylo překvapením.

Posledním kandidátem je Tokio. Tam už se hry jednou konaly, v roce 1964. Tokio jistě bude schopno zaručit bezproblémovou olympiádu, nevýhodou pro něj ale může být fakt, že právě už za rok se budou hry konat ve východní Asii.

O pořádajícím městě rozhodne Mezinárodní olympijský výbor v Kodani v říjnu 2009. 

 

Právě se děje

Další zprávy