Ohromující, bezprecedentní. Odborníky z NASA šokovaly teploty, které naměřili letos v únoru

Zahraničí Zahraničí
14. 3. 2016 13:30
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil data z pravidelného měření globálních teplot. Výsledky odborníky šokovaly. Letošní únor byl nejteplejší za celou dobu, kdy probíhá měření. Tedy od roku 1880. Naměřené teploty přesahují o 1,35 stupně Celsia průměrné teploty z období 1951 - 1980. Na vině je kromě nebývale silného projevu El Niña také lidský faktor, což vyvolává obavy z pokračujícího globálního oteplování.
Ledovce na severním pólu letošní zimu rekordně rychle tají.
Ledovce na severním pólu letošní zimu rekordně rychle tají. | Foto: Moyan_Brenn / Foter / CC BY

Washington - Letošní únor lámal teplotní rekordy. Byl celosvětově nejteplejším od roku 1880, kam sahají záznamy o průměrných naměřených teplotách.

Vyplývá to z dat zveřejněných Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku (NASA). Podle expertů vyvolávají obavy z globálního oteplování.

Povrchové teploty po celém světě byly tento měsíc o 1,35 stupně Celsia vyšší, než je průměrná únorová teplota v období mezi lety 1951 - 1980. Nebývale teplý ale byl už i leden.

"Jsme teď v jakémsi stavu klimatické nouze," komentuje situaci Stefan Rahmstorf z Postupimského institutu pro výzkum klimatických dopadů. "Je to opravdu docela ohromující, … je to naprosto bezprecedentní," cituje ho britský The Guardian.

Jak list upozorňuje, únor ale nebyl celosvětově nejteplejším měsícem v historii. Globálně totiž teploty dokážou vystoupat nejvíce během léta na severní polokouli.

Navíc je také třeba vzít v úvahu dopady klimatického jevu El Niño v Tichém oceánu, který byl letos neobvykle silný.

Rekordní teploty držel doposud únor roku 1998. V té době byl El Niño minimálně takový jako ten letošní. Přesto jsou letošní teploty zhruba o půl stupně Celsia vyšší.

To podle odborníků dokazuje vliv lidské činnosti na klimatické změny.

Oteplování, které se teď děje, podle nich jen potvrzuje předešlé varovné analýzy. Nebývale vysoké teploty už mají své důsledky, a to zejména v Arktidě.

Letošní zimu ledovce na severním pólu rekordně tají.

 

Právě se děje

Další zprávy