Teplotní rekordy padají už 14 měsíců v řadě. Něco podobného lidstvo nepamatuje

Pavlína Procházková
20. 7. 2016 17:49
Podle amerických agentur NASA a NOAA byl minulý měsíc o 0,9 stupně Celsia teplejší než průměrný červen 20. století. A nejteplejší zaznamenaný červen vůbec od roku 1880. Odborníci přepisování teplotních rekordů přičítají na vrub globálnímu oteplování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: trekkyandy / Foter / CC BY-SA

Washington - Letošní červen byl oproti tomu loňskému teplejší o 0,2 stupně Celsia, a stal se tak už čtrnáctým měsícem v řadě, kdy se přepisovaly historické tabulky.

Tato série je nejdelší od roku 1880, kdy se záznamy začaly vést. Je tomu navíc již 40 let, co svět zažil červen, který by byl chladnější než průměr dvacátého století, píše deník The Guardian. 

Rekordy začaly padat v dubnu 2015 a byly posíleny jevem El Niño, který na začátku zimy oslabuje studený Peruánský proud Tichého oceánu.

"Ale jak efekty El Niña ustávaly, bylo jasné, že velkou roli hraje globální oteplování," vysvětlil odborník NASA Gavin Schmidt: "Přestože El Niño zvýšilo růst teplot v Pacifiku od listopadu, v pozadí dlouhodobě působí globální oteplování."

Jeho kolega Walt Meis dodal, že globální teploty zhoršily extrémní horka nad Arktikem. Ty zvyšují světový průměr a způsobují rekordně nízké množství ledu v oceánu.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy