Teplotní rekordy padají už 14 měsíců v řadě. Něco podobného lidstvo nepamatuje

Pavlína Procházková
20. 7. 2016 17:49
Podle amerických agentur NASA a NOAA byl minulý měsíc o 0,9 stupně Celsia teplejší než průměrný červen 20. století. A nejteplejší zaznamenaný červen vůbec od roku 1880. Odborníci přepisování teplotních rekordů přičítají na vrub globálnímu oteplování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: trekkyandy / Foter / CC BY-SA

Washington - Letošní červen byl oproti tomu loňskému teplejší o 0,2 stupně Celsia, a stal se tak už čtrnáctým měsícem v řadě, kdy se přepisovaly historické tabulky.

Tato série je nejdelší od roku 1880, kdy se záznamy začaly vést. Je tomu navíc již 40 let, co svět zažil červen, který by byl chladnější než průměr dvacátého století, píše deník The Guardian. 

Rekordy začaly padat v dubnu 2015 a byly posíleny jevem El Niño, který na začátku zimy oslabuje studený Peruánský proud Tichého oceánu.

"Ale jak efekty El Niña ustávaly, bylo jasné, že velkou roli hraje globální oteplování," vysvětlil odborník NASA Gavin Schmidt: "Přestože El Niño zvýšilo růst teplot v Pacifiku od listopadu, v pozadí dlouhodobě působí globální oteplování."

Jeho kolega Walt Meis dodal, že globální teploty zhoršily extrémní horka nad Arktikem. Ty zvyšují světový průměr a způsobují rekordně nízké množství ledu v oceánu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy