Nejsvůdnější z Kimů opanoval čtenářskou anketu Time

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 12. 2012 21:38
Daleko za ním skončil moderátor Jon Stewart, třetí jsou ilegální přistěhovalci
Foto: Reuters

Washington - Takhle si to americký týdeník Time, jenž každoročně uděluje prestižní ocenění Osobnost roku, zřejmě nepředstavoval.

Vyzval čtenáře, aby v hlasování určili, kdo je podle nich nejvýraznější postavou končícího roku. A světe div se - zřejmě zásluhou vtipálků se jí stal mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Svoji vlastní volbu v anketě zveřejní časopis ve středu 19. prosince.

Obrovský náskok

Třetí z Kimů zvítězil v internetovém hlasování s naprostým přehledem. Získal přes 5,6 milionu hlasů a před druhým Jonem Stewartem triumfoval s přesvědčivým třímilionovým náskokem.

Že by si buclatý tyran neurčitého věku získal přízeň čtenářů svým šarmem, věří snad jen v KLDR a redakci čínského Lidového deníku (Žen-min ž'-pao), která naletěla na žert amerického serveru The Onion a ve vší vážnosti ho označila za "nejsvůdnějšího muže planety".

Jelikož je o současném vládci poslední stalinistické země světa známo v podstatě jen to, jak vypadá, a že se mu po smrti otce Kim Čong-ila zřejmě podařilo převzít v zemi absolutní moc, ocenili čtenáři asi právě to.

Reformní naděje, které do něj mnozí vkládali, jsou totiž po necelém roce u kormidla ty tam.

Infobox

  • Kim Čong-un - 5 635 941 hlasů
  • Jon Stewart - 2 366 324 hlasů
  • Přistěhovalci - 1 554 085 hlasů
  • Gabby Douglas - 1 515 215 hlasů
  • Su Ťij a Thein Sein - 1 487 945 hlasů

Nejvíce záporných hlasů:

  • Muhammad Mursí - 2 032 540 hlasů
  • Mitt Romney - 541 059 hlasů
  • Hillary Clintonová - 485 059 hlasů

"Ilegálové" třetí

Na druhém místě se v hlasování čtenářů Time umístil oblíbený televizní bavič a moderátor Jon Stewart. Ten je především americkým divákům známý z pořadu Daily Show vysílaného na stanici Comedy Center.

Stewart získal necelých 2,4 milionu hlasů. Za ním se ziskem 1,6 milionu hlasů umístili nelegální přestěhovalci. S těmi v červnu letošního roku staronový americký prezident Barack Obama uzavřel oboustranně výhodný obchod.

Výměnou za to, že úřady přestanou deportovat mladé "ilegály", kteří v USA žijí déle než pět let, získal hlasy příslušníků menšin, kteří už měli volební právo.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Seemanová postoupila na kraulařské padesátce v českém rekordu do semifinále ME

Barbora Seemanová překonala v rozplavbách na mistrovství Evropy v Budapešti na kraulařské padesátce vlastní český rekord a časem 24,93 postoupila do večerního semifinále. Blízko semifinále byl také Jan Čejka, jenž zůstal na 50 m znak první pod čarou.

Jednadvacetiletá olympionička Seemanová na nejkratší trati vylepšila rekordní čas 25,06, který zaplavala při triumfu na juniorském ME v Netanje v červenci 2017. V rozplavbách byla dvanáctá, v redukovaném pořadí bez třetí nizozemské zástupkyně jde dál jako jedenáctá. Druhá česká reprezentantka, předchozí rekordmanka Anna Kolářová, zaplavala 26. čas.

Těsně uniklo semifinále dvacetiletému znakaři Janu Čejkovi ve sprintu na 50 metrů. Předloňský juniorský mistr Evropy na této trati zaplaval v rozplavbách čas 25,29, kterým společně s dvěma soupeři zaostal o setinu sekundy za dvěma závodníky na patnácté příčce. Tomáš Franta obsadil 21. místo.

Ostatní čeští reprezentanti měli v úvodní den bazénových disciplín v Budapešti k postupu už dál. Barbora Janíčková zaplavala na 100 m motýlek pětadvacátý čas, trio Ondřej Gemov, olympionik Jan Micka a Jakub Štemberk skončilo na 400 m volný způsob ve čtvrté desítce, Matěj Zábojník a Filip Chrápavý byli na prsařské stovce 41. a 42.

Další zprávy