Nejsvůdnější z Kimů opanoval čtenářskou anketu Time

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 12. 2012 21:38
Daleko za ním skončil moderátor Jon Stewart, třetí jsou ilegální přistěhovalci
Foto: Reuters

Washington - Takhle si to americký týdeník Time, jenž každoročně uděluje prestižní ocenění Osobnost roku, zřejmě nepředstavoval.

Vyzval čtenáře, aby v hlasování určili, kdo je podle nich nejvýraznější postavou končícího roku. A světe div se - zřejmě zásluhou vtipálků se jí stal mladý severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Svoji vlastní volbu v anketě zveřejní časopis ve středu 19. prosince.

Obrovský náskok

Třetí z Kimů zvítězil v internetovém hlasování s naprostým přehledem. Získal přes 5,6 milionu hlasů a před druhým Jonem Stewartem triumfoval s přesvědčivým třímilionovým náskokem.

Že by si buclatý tyran neurčitého věku získal přízeň čtenářů svým šarmem, věří snad jen v KLDR a redakci čínského Lidového deníku (Žen-min ž'-pao), která naletěla na žert amerického serveru The Onion a ve vší vážnosti ho označila za "nejsvůdnějšího muže planety".

Jelikož je o současném vládci poslední stalinistické země světa známo v podstatě jen to, jak vypadá, a že se mu po smrti otce Kim Čong-ila zřejmě podařilo převzít v zemi absolutní moc, ocenili čtenáři asi právě to.

Reformní naděje, které do něj mnozí vkládali, jsou totiž po necelém roce u kormidla ty tam.

Infobox

  • Kim Čong-un - 5 635 941 hlasů
  • Jon Stewart - 2 366 324 hlasů
  • Přistěhovalci - 1 554 085 hlasů
  • Gabby Douglas - 1 515 215 hlasů
  • Su Ťij a Thein Sein - 1 487 945 hlasů

Nejvíce záporných hlasů:

  • Muhammad Mursí - 2 032 540 hlasů
  • Mitt Romney - 541 059 hlasů
  • Hillary Clintonová - 485 059 hlasů

"Ilegálové" třetí

Na druhém místě se v hlasování čtenářů Time umístil oblíbený televizní bavič a moderátor Jon Stewart. Ten je především americkým divákům známý z pořadu Daily Show vysílaného na stanici Comedy Center.

Stewart získal necelých 2,4 milionu hlasů. Za ním se ziskem 1,6 milionu hlasů umístili nelegální přestěhovalci. S těmi v červnu letošního roku staronový americký prezident Barack Obama uzavřel oboustranně výhodný obchod.

Výměnou za to, že úřady přestanou deportovat mladé "ilegály", kteří v USA žijí déle než pět let, získal hlasy příslušníků menšin, kteří už měli volební právo.

 

Právě se děje

Další zprávy