Nejstarší pandí samec zemřel ve věku 31 let. Zplodil 140 potomků a zasloužil se o zachování druhu

ČTK ČTK
28. 12. 2016 15:09
Pan Pan žil v chovném centru v čínské provincii S'-čchuan. V 31 letech trpěl vážnými zdravotními problémy. Měl rakovinu, oční zákal, vysoký krevní tlak a obtížně přijímal potravu. Za svůj život však stihl zplodit až 140 potomků, čímž sehrál důležitou roli v čínských záchranných programech, které pomohly rozmnožit snižující se pandí populaci.
Pandí samička Ťia-ťia byla před Pan Panem nejstarší pandou v zajetí. Dožila se 38 let.
Pandí samička Ťia-ťia byla před Pan Panem nejstarší pandou v zajetí. Dožila se 38 let. | Foto: Reuters

Tu-ťiang-jen – Nejstarší pandí samec na světě Pan Pan uhynul ve středu v chovném centru ve městě Tu-ťiang-jen v čínské provincii S'-čchuan.

Jednatřicetiletý samec, který se zasloužil o zachování kdysi ohroženého druhu pand velkých, měl vážné zdravotní problémy. Informoval o tom server čínského listu Global Times.

Stáří Pan Pana přezdívaného pandí dědeček odpovídalo 93 letům člověka. Samec trpěl rakovinou, vysokým krevním tlakem, očním zákalem a pro svůj špatný chrup přijímal s obtížemi potravu, uvedl server listu El Mundo.

Pan Pan sehrál důležitou roli v rámci čínských záchranných programů, které pomohly rozmnožit ztenčující se pandí populaci. Sám zplodil až 140 potomků, kteří nyní představují čtvrtinu pand chovaných v zajetí v různých částech světa.

Pandy se na svobodě obvykle dožívají zhruba 20 let a v zajetí žijí většinou o pět let déle. Před Pan Panem byla nejstarší pandou v zajetí samička Ťia-ťia, která uhynula ve věku 38 let letos v říjnu v hongkongském zábavním parku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy