Nejstarší pandí samec zemřel ve věku 31 let. Zplodil 140 potomků a zasloužil se o zachování druhu

ČTK ČTK
28. 12. 2016 15:09
Pan Pan žil v chovném centru v čínské provincii S'-čchuan. V 31 letech trpěl vážnými zdravotními problémy. Měl rakovinu, oční zákal, vysoký krevní tlak a obtížně přijímal potravu. Za svůj život však stihl zplodit až 140 potomků, čímž sehrál důležitou roli v čínských záchranných programech, které pomohly rozmnožit snižující se pandí populaci.
Pandí samička Ťia-ťia byla před Pan Panem nejstarší pandou v zajetí. Dožila se 38 let.
Pandí samička Ťia-ťia byla před Pan Panem nejstarší pandou v zajetí. Dožila se 38 let. | Foto: Reuters

Tu-ťiang-jen – Nejstarší pandí samec na světě Pan Pan uhynul ve středu v chovném centru ve městě Tu-ťiang-jen v čínské provincii S'-čchuan.

Jednatřicetiletý samec, který se zasloužil o zachování kdysi ohroženého druhu pand velkých, měl vážné zdravotní problémy. Informoval o tom server čínského listu Global Times.

Stáří Pan Pana přezdívaného pandí dědeček odpovídalo 93 letům člověka. Samec trpěl rakovinou, vysokým krevním tlakem, očním zákalem a pro svůj špatný chrup přijímal s obtížemi potravu, uvedl server listu El Mundo.

Pan Pan sehrál důležitou roli v rámci čínských záchranných programů, které pomohly rozmnožit ztenčující se pandí populaci. Sám zplodil až 140 potomků, kteří nyní představují čtvrtinu pand chovaných v zajetí v různých částech světa.

Pandy se na svobodě obvykle dožívají zhruba 20 let a v zajetí žijí většinou o pět let déle. Před Pan Panem byla nejstarší pandou v zajetí samička Ťia-ťia, která uhynula ve věku 38 let letos v říjnu v hongkongském zábavním parku.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy