Zemřel nejstarší člověk světa. Jamajčanka zažila kolonialismus a vládu královny Viktorie

ČTK ČTK
16. 9. 2017 10:54
Jamajčanka Violet Brownová byla od letošního dubna úředně nejstarším žijícím člověkem na Zemi. Zemřela ve věku 117 let.
Violet Brownová
Violet Brownová | Foto: ČTK

Kingston - Ve věku 117 let zemřela na Jamajce Violet Brownová, která byla nejstarším člověkem světa. Žena, která se narodila za vlády královny Viktorie, kdy byla Jamajka součástí Británie, skonala v pátek po krátké nemoci, informovala stanice BBC.

Brownová, která byla nejstarším člověkem světa od dubnového úmrtí Italky Emmy Moranové, si získala pozornost celé země, když ji navštívili političtí i duchovní vůdci Jamajky.

Violet Brownová se dožila 117 let, stejně jako její předchůdkyně Emma Moranová (na snímku), která držela žezlo nejstaršího člověka až do dubna 2017.
Violet Brownová se dožila 117 let, stejně jako její předchůdkyně Emma Moranová (na snímku), která držela žezlo nejstaršího člověka až do dubna 2017. | Foto: ČTK

Brownová podle lékařů v posledním týdnu trpěla zdravotními obtížemi, byla dehydrovaná a měla nepravidelný tep. Podle místního listu The Gleaner se její rodina přela, zda se Brownové dostává kvalitní zdravotní péče. Když za ní příbuzní přišli v pátek do nemocnice, lékaři jim oznámili smutnou zprávu.

Brownová se narodila jen pár kilometrů od místa, kde se o 86 let později narodil atlet Usain Bolt. Když se jí lidé ptali, jak se dožít tak vysokého věku, říkala, že jedla hodně ovoce a zeleniny. Zvláště ráda prý měla pomeranče, manga a sladké brambory. Většinu života přitom strávila sekáním cukrové třtiny na plantáži.

Nejstarším člověkem světa se po jejím skonu stala rovněž 117letá Japonka Nabi Tadžimaová.

Nejstarší gymnastce na světě je 91 let. Miluje cvičení na bradlech | Video: gymmedia2010
 

Právě se děje

před 3 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda rozhodla o měsíc prodloužit termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě bude možné jej odevzdat do 3. května, v elektronické verzi do 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy