Záběry z krvavé policejní akce v Riu: Vrtulníky, obrněnci i prchající gangsteři

Red Zah ČTK Red Zah, ČTK
7. 5. 2021 10:51
V brazilském Riu de Janeiro ve čtvrtek došlo k policejní operaci s nejvyšším počtem mrtvých za poslední roky. Policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, které využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. Během zásahu přišlo o život nejméně 25 lidí. Televizní záběry ukazují, jak se překupníci pokoušeli před policisty uniknout a skákali ze střech domů.
Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. | Video: Reuters

Policie provedla zásah proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Podle agentury EFE se operace zúčastnilo přes 200 policistů.

Na videozáběrech ze slumu jsou vidět drogoví překupníci, kteří se pokoušeli před policisty uniknout tak, že skákali ze střech domů. Někteří z nich se také pokoušeli v rozpadlých budovách schovat.

Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky. Mezi oběťmi je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Během zásahu bylo zraněno několik lidí, včetně pasažérů metra, kteří se ocitli uprostřed přestřelky. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Násilné střety mezi policií a gangy jsou v Riu de Janeiro relativně časté. Podle brazilských badatelů od začátku roku skončilo 12 policejních zásahů v Riu de Janeiro třemi a více mrtvými. "Bylo to nejhorší první čtvrtletí od doby, kdy jsou v Riu de Janeiro zveřejňovány tyto statistiky," uvedla badatelka Silvia Ramosová.

Podle výpočtů místního univerzitního výzkumného střediska od ledna do konce března zemřelo v souvislosti s činností policie každý den zhruba pět lidí, informovaly agentury EFE a AP.

Brazilský nejvyšší soud bezpečnostním silám nařídil, aby zásahy v městských slumech omezily během epidemie covidu-19 na "zcela mimořádné případy". Dnešní zásah soud nekomentoval, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Dálnici D7 na Kladensku uzavřela nehoda dvou aut, pět lidí je zraněných

Dálnici D7 na 12. kilometru ve směru na Slaný na Kladensku vpodvečer uzavřela nehoda dvou osobních aut. Pět lidí včetně malého dítěte utrpělo zranění, řekla mluvčí krajských hasičů Dagmar Zemanová. Opravila tak původní informace o třech havarovaných autech a čtyřech zraněných.

"Dispečink to upřesňoval. Bylo tam pět zraněných, z toho jedno dítě ve věku do jednoho roku," uvedla Zemanová.

Podle policejní mluvčí Markéty Johnové byla nehoda hlášena krátce po 17:45, auta bourala mezi kilometry 12 až 12,5 ve směru na Chomutov. Dálnice je neprůjezdná mezi 9. a 18. kilometrem. Na místě přistával vrtulník záchranné služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy