Záběry z krvavé policejní akce v Riu: Vrtulníky, obrněnci i prchající gangsteři

Red Zah ČTK Red Zah, ČTK
7. 5. 2021 10:51
V brazilském Riu de Janeiro ve čtvrtek došlo k policejní operaci s nejvyšším počtem mrtvých za poslední roky. Policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, které využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. Během zásahu přišlo o život nejméně 25 lidí. Televizní záběry ukazují, jak se překupníci pokoušeli před policisty uniknout a skákali ze střech domů.
Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. | Video: Reuters

Policie provedla zásah proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Podle agentury EFE se operace zúčastnilo přes 200 policistů.

Na videozáběrech ze slumu jsou vidět drogoví překupníci, kteří se pokoušeli před policisty uniknout tak, že skákali ze střech domů. Někteří z nich se také pokoušeli v rozpadlých budovách schovat.

Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky. Mezi oběťmi je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Během zásahu bylo zraněno několik lidí, včetně pasažérů metra, kteří se ocitli uprostřed přestřelky. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Násilné střety mezi policií a gangy jsou v Riu de Janeiro relativně časté. Podle brazilských badatelů od začátku roku skončilo 12 policejních zásahů v Riu de Janeiro třemi a více mrtvými. "Bylo to nejhorší první čtvrtletí od doby, kdy jsou v Riu de Janeiro zveřejňovány tyto statistiky," uvedla badatelka Silvia Ramosová.

Podle výpočtů místního univerzitního výzkumného střediska od ledna do konce března zemřelo v souvislosti s činností policie každý den zhruba pět lidí, informovaly agentury EFE a AP.

Brazilský nejvyšší soud bezpečnostním silám nařídil, aby zásahy v městských slumech omezily během epidemie covidu-19 na "zcela mimořádné případy". Dnešní zásah soud nekomentoval, uvedla agentura AP.

 

Právě se děje

Další zprávy