Nejsme nepřátelé lidu, vzkazují američtí novináři. Část voličů však souhlasí s Trumpem

Daniel Anýž Daniel Anýž
16. 8. 2018 16:25
Výzva listu Boston Globe vyvolala největší společné vyjádření amerických novin v moderní historii USA. Trumpovy voliče ale asi jen utvrdí, že proti jejich prezidentovi stojí jednotná mediální fronta.
Donald Trump a Vladimir Putin se sešli na summitu v Helsinkách.
Donald Trump a Vladimir Putin se sešli na summitu v Helsinkách. | Foto: Reuters

Washington - Patrně ani editoři listu Boston Globe netušili, jak mocnou odezvu bude mít jejich výzva k americkým kolegům z branže, aby se ve svých listech ozvali vůči "špinavé válce proti médiím", kterou podle nich vede prezident Donald Trump.

Minulý týden Boston Globe veřejně oslovil americké noviny, aby ve středu 16. srpna otiskly vlastní komentáře, které se ohradí proti Trumpovým opakovaným, tvrdým útokům na média.

A tento apel americkou mediální scénou evidentně silně zarezonoval. Komentáře kritizující prezidenta a upozorňující na roli svobodného tisku v americké společnosti v USA ve středu vyšly v takřka 350 amerických novinách.

Od velkých deníků, jako jsou New York Times či Philadelphia Inquirer, až po řadu malých regionálních listů.

Národní deníky i lokální listy

"Noviny Severní Dakoty nejsou 'falešnými zprávami'. Zaznamenáváme příběhy a historii našich měst," stojí například ve středečním redakčním komentáři listu The Mountrail County Promoter, který vychází v Severní Dakotě v okrese Mountrail, kde žije necelých osm tisíc lidí.

"Ústředním pilířem politiky prezidenta Trumpa jsou setrvalé útoky na svobodný tisk. Novináři už nejsou americkými spoluobčany, ale 'nepřáteli lidu'," píše na své webové stránce iniciátor celé akce, list Boston Globe.

Deník cituje Johna Adamse, jednoho z otců zakladatelů a druhého prezidenta Spojených států: "Svobodný tisk je zásadní pro bezpečnost svobody."

New York Times si pro redakční komentář vypůjčily další známý citát americké politické historie, slova Thomase Jeffersona, třetího prezidenta USA. "Kdybych se měl rozhodnout, zda máme mít vládu bez novin, nebo noviny bez vlády, bez váhání bych dal přednost tomu druhému," napsal Jefferson v roce 1787, kdy byla přijata americká ústava.

Deník ovšem následně upozorňuje i na jiný Jeffersonův citát, který už byl k novinám o dost skeptičtější. "Ničemu, co vidíme v novinách, nelze věřit. V tomto ušpiněném vozidle se sama pravda stala podezřelá."

Trump je nebezpečný. Tečka

Podle New York Times Jeffersonovo znepokojení "bylo a zůstává pochopitelné". "Reportování zpráv ve svobodné společnosti je plné konfliktů a kritika médií, pokud nějaké informace nesprávně upozaďují nebo jim naopak dávají nepatřičný prostor a také pokud se zmýlí," je podle listu "naprosto v pořádku".

"Ale trvat na tom, že pravdy, které se vám nelíbí, jsou 'falešné zprávy', je nebezpečné pro životně důležitou krev demokracie. A nazývat novináře nepřáteli lidu je nebezpečné. Tečka," píše New York Times.

Trump kritizuje média od samotného začátku své prezidentské kampaně v létě 2015. Své útoky ale postupně zesílil i proto, že se mu to osvědčilo politicky, jako jedno z témat, které aktivizují jeho voličskou základnu.

"Podle jeho poradců z kampaně a ze začátku prezidentství, s nimiž jsem mluvil, to byla z jeho strany zcela záměrná strategie. Už v kampani si ověřil, že to je dobrý nástroj, jak nabudit voličskou základnu, a tak v tom pokračuje i jako prezident," uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny reportér deníku New Yorker Adam Entous, držitel Pulitzerovy ceny za rok 2017.

V posledních několika týdnech Trumpovy útoky ještě gradovaly. "Fake news (falešná média) mě nenávidí, když říkám, že jsou 'nepřítelem lidu'. Ale jen proto, že vědí, že mám pravdu. Média záměrně vytváří velké rozdělení a nedůvěru. A mohou zapříčinit válku! Jsou velmi nebezpečná a nemocná!" napsal prezident v jednom ze svých vzkazů na Twitteru.

A konkrétně stanici CNN už Bílý dům z médií prakticky vyškrtl. Neodpovídá na její otázky a její reportérka před nedávnem nebyla vpuštěna na tiskovku v Bílém domě.

Vina je i na straně médií

Podle Adama Entouse by to mělo být nepřípustné, stejně jako je nepřípustné, když Trump nazývá novináře nepřáteli obyčejných Američanů. Právě na příkladu CNN Entous zároveň upozornil, že kritika Trumpa ze strany některých médií je přepjatá a vytváří dojem, že novináři jsou programově proti prezidentovi.

"Na agresivitě (médií) není vůbec nic špatného, to je role médií, a tento prezident si ji navíc opravdu zaslouží. Špatné a nebezpečné ale je, když se to vymkne z proporcí, když už to neodráží fakta, není to ukotveno ve skutečně důležitých, nových informacích," říká Entous.

Jeho upozornění, že část viny za současnou situaci je i na straně médií, má obdobu v tom, že přes obecně velkou odezvu výzvy listu Boston Globe jsou zde i kritické mediální ohlasy.

Za kontraproduktivní považuje celou věc mediální kritik webu Politico Jack Shafer. Podle Shafera se to novinám vrátí ve zlém. "Poskytne to Trumpovi podpůrný důkaz, že zde existuje národní tisková kabala, která se sdružila jen proto, aby byla proti němu," píše Shafer.

A Shafer si rovnou představil, jak by mohl vypadat příští Trumpův projev: "Tím, že se proti mně spojila, falešná média znovu a jednou provždy potvrdila, že jsou na jedné lodi s demokraty, a sama sebe usvědčila, že ve skutečnosti jsou mojí politickou opozicí."

Trumpovi voliči mají jasno: Novináři jsou nepřátelé

Některé noviny, jako například list Wall Street Journal, se ke kolektivní akci Boston Globu odmítly připojit. Redaktor James Freeman v kriticky ironickém komentáři ve Wall Street Journalu napsal, že "organizace velké koalice lidí, aby současně vyjádřili obdobnou věc, je práce politiků a profesionálů z PR agentur spíše než novinářů".

Podle Freemana akce Boston Globu "není nejlepší způsob, jak získat nějaké čtenáře v pravicové polovině amerického voličstva". "A jestliže chtěl Globe spíše aktivizovat ty, kteří už jsou proti prezidentovi, tak to je opět strategie, která patří spíš k politikům než k žurnalistice," říká Freeman.

Průzkumy veřejného mínění potvrzují, že Američané jsou v pohledu na média opravdu ostře rozděleni podle svého pohledu na Trumpa. V čerstvém šetření Quinnipiac Poll souhlasilo 51 procent republikánů s tím, že "média jsou nepřítelem amerického lidu". Na straně demokratů to bylo jen pět procent.

Středeční akce vyvolaná deníkem Boston Globe je ovšem největším společným projevem amerického tisku v moderní historii USA.

"Musíme doufat, že náš příští prezident - republikán nebo demokrat - odmítne Trumpovu bezohlednost a obnoví v tuto chvíli velmi poškozenou instituci amerického prezidentství," napsal ve svém redakčním komentáři list Idyllwild Town Crier z městečka Idyllwild v jižní Kalifornii.

Ivanka Trumpová odmítla otcovy názory na migraci a média | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy