Nejsme Kypr, hřímá Lucembursko. Už větří tlak na banky

Martin Novák Martin Novák
28. 3. 2013 14:50
Velkovévodství má obrovský finanční sektor. Bojí se nejistoty v eurozóně
Lucemburk.
Lucemburk. | Foto: wikimedia

* Lucemburským politikům se nelíbí vyjádření šéfa Euroskupiny Dijjselbloema * Nelákáme Rusy na vysoké úroky, tvrdí premiér Juncker * Podle Kypřanů bylo Lucembursko jako jediné z eurozóny proti zdanění vkladů

Lucemburk - Jako zavedený a bezpečný bankovní přístav funguje Lucembursko mnoho let. Krize na Kypru se nás netýká, jsme jiní, snaží se teď přesvědčit Lucemburčané Evropu a svět.

Bankovní sektor země se zhruba půlmilionem obyvatel převyšuje její roční HDP přibližně dvaadvacetkrát. Na Kypru tomu dosud bylo osmkrát.

Představitelé eurozóny přitom říkají, že takový systém na Kypru nebyl udržitelný, že bankovní sektor byl příliš velký. Francouzský ministr financí Pierre Moscovici dokonce nazval Kypr "kasínovou ekonomikou."

Ostrá reakce z Lucemburku ale přichází až poté, co šéf Euroskupiny (ministrů financí členských zemí eurozóny) Jeroen Dijsselbloem prohlásil, že způsob řešení krize na Kypru - tedy sáhnutí na vklady v bankách - se může opakovat.

To Lucemburčané chápou jako výstřel do jejich řad. Dijsselbloemův předchůdce ve funkci Jean-Claude Junker je nyní lucemburským premiérem a dal najevo, že výroky Nizozemce se mu vůbec nelíbí.

Jean-Claude Juncker.
Jean-Claude Juncker. | Foto: Reuters

"Do Lucemburska nelákáme vysokými úroky peníze z Ruska. Mezi Kyprem a Lucemburskem žádné paralely neexistují a my nedovolíme, aby se nám takové paralely vnucovaly," řekl v německé televizi ZDF rozladěný Juncker.

Podle hlavního ekonoma Poštovní spořitelny Jana Bureše jsou rozdíly mezi oběma zeměmi skutečné velké.

"Lucembursko představuje stabilní finanční systém, dlouhodobě fungující. Založený na kvalitních finančních službách, s méně rizikovými aktivy než na Kypru," uvedl Bureš pro Aktuálně.cz.

Malé velkovévodství je atraktivní zejména striktním dodržováním bankovního tajemství a také nízkými firemními daněmi.

Lucemburský ministr financí Luc Frieden řekl, že na modelu velkého finančního centra v zemi s malou ekonomikou není nic špatného. "Nejenže nechceme náš bankovní sektor zmenšit, naopak ho plánujeme rozšířit," prohlásil.

V eurozóně Lucemburčané neprosazovali zdanění vkladů v kyperských bankách a kyperský prezident po návratu z Bruselu prohlásil, že Lucembursko mu jako jediné vyjádřilo podporu. A ministr zahraničí Lucemburska Jean Asselborn údajně na okraj jednání kritizoval Německo za snahu prosadit svoji hegemonii v Evropě.

Foto: Aktuálně.cz

V oficiálním prohlášení lucemburská vláda vyjadřuje "znepokojení nad nedávnými výroky a prohlášeními o údajných rizicích velkých finančních sektorů". Krizi na Kypru podle Lucemburku způsobily "strukturální problémy".

Deník Wall Street Journal podotýká, že Lucembursko má důvod k obavám o svůj bankovní sektor v případě, že poroste nedůvěra k eurozóně a lidé se rozhodnou hledat bezpečné uložení pro své peníze mimo oblast jednotné evropské měny.

"Domnívám se, že v Evropě není absolutně v zájmu nikoho, aby se Lucembursko nějakým způsobem otřáslo. Ani v zájmu těch velkých zemí, jako jsou Francie nebo Německo. Podle mne teď jde spíše o nedorozumění, které vyplynulo z ne úplně šikovného vyjádření šéfa euroskupiny Dijsselbloema," soudí Jan Bureš.

 

Právě se děje

Další zprávy