Nejsme jako vy. Příbuzní obětí "Džihád Johna" odmítli mstu

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 2. 2015 11:25
Spolužáci a učitelé na chladnokrevného vraha vzpomínají jako na pilného studenta a skvělého fotbalistu. Místo vraždění zajatců měl prý v plánu střílet góly.
Džihád John ve škole
Džihád John ve škole | Foto: Repro Daily Mail

Londýn - Pozůstalí po zajatcích, které "Džihád John" na videích Islámského státu brutálně popravil loveckým nožem, nežádají krvavou pomstu. Chtějí jediné. Spravedlnost.

Teroristu, jehož britská média identifikovala jako Muhamada Emwaziho, by rádi viděli před nezávislým soudem.

Víte, celé je to jedna velká nekončící tragédie. Jako matka mu odpouštím, cítil se ukřivděný, tak začal nenávidět a teď ho nenávidíme my. Tím to jen prohlubujeme. Je na čase s tímhle skončit.

"Doufám, že ho chytí živého. To je jediná možná morální satisfakce pro rodiny všech, které povraždil. Kdyby byl zabit v boji, zemřel by - řekněme - mučednickou smrtí. To je to, po čem touží. A to poslední, co bych mu přála," řekla BBC vdova po jedné z Johnových obětí Dragana Hainesová.

Matka zavražděného novináře Jamese Foleyho Džihád Johnovi dokonce odpustila. "Víte, celé je to jedna velká nekončící tragédie. Jako matka mu odpouštím, cítil se ukřivděný, tak začal nenávidět a teď ho nenávidíme my. Tím to jen prohlubujeme. Je na čase s tímhle skončit," řekla listu The Times Diane Foleyová.

Hrdelní mstu nežádá ani rodina zavražděného novináře americko-izraelského původu Stevena Sotloffa. "Chceme ho vidět sedět v soudní síni a vyslechnout rozsudek s tím nejdelším možným trestem," řekl BBC mluvčí pozůstalých.

Kulku mezi oči

To Hainesova dcera Bethany v sobě hněv potlačit nedokáže. "Myslím, že pro rodiny pozůstalých to neskončí, dokud nedostane kulku mezi oči," uvedla.

Britský deník The Daily Mail po zveřejnění Emwaziho jména oslovil jeho bývalé učitele a spolužáky ze školy svaté Marie Magdaleny v západním Londýně. Když Muhamad přišel v šesti letech do třídy, uměl sotva pár slov anglicky. Rychle se však učil, byl sice tichý, ale milý, vzpomínají jeho bývalí spolužáci.

Místo gólů zasévá smrt

"Byla to škola anglikánské církve a on byl jediným muslimem ve třídě. Vzpomínám si, jak si jednou při hodině náboženství stoupl před třídu a představil nám své náboženství. Ukázal nám nějaké náboženské texty a arabštinu, jak se píše zprava doleva," řekl deníku muž, jenž si nepřál být jmenován.

"Bylo nám tehdy asi osm nebo devět. Neměl příliš dobré známky, ale v kopané vynikal. Fotbal hrál při každé polední přestávce a chodil i do odpoledního kroužku," dodal.

V deseti letech Džihád John učiteli na dotaz, co bude dělat, až mu bude třicet, odpověděl, že bude ve fotbalovém týmu střílet góly. Nic tedy nenasvědčovalo tomu, že bude v sedmadvaceti v Islámském státě vraždit zajatce.

Ve škole byl prý pilný a svědomitý a sousedé se shodují, že působil jako normální teenager.

Ani Muhamadova rodina se příliš nevymykala. Otec ji živil z platu taxikáře a matka se v domácnosti starala o jeho dvě mladší dcery, kterým je nyní třiadvacet a pětadvacet let, zjistil The Daily Mail.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy