Hurikán Michael zeslábl na bouři, za sebou zanechal spoušť

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2018 22:58
Hurikán Michael zeslábl, přesto pustoší pevninu Spojených států. Na Floridě zemřel muž po pádu stromu.
Obávaný hurikán Michael se prohnal v plné síle přes pobřeží Floridy | Video: Reuters, Associated Press

Miami - Hurikán Michael ve Spojených státech zaplavil ulice i domy a lámal stromy i střechy. Dosud nejsilnější hurikán, který kdy zasáhl severozápad Floridy, si vyžádal nejméně tři oběti. Nad jihozápadem amerického státu Georgia ale dnes z druhé nejsilnější kategorie na pětistupňové škále postupně zeslábl až na tropickou bouři, kterou nicméně stále doprovází vítr a déšť, uvedla agentura AP.

Bouře se přesouvá na severovýchod k Atlantickému oceánu. Zatím se přehnala přes Georgii a Jižní Karolínu do Severní Karolíny. Podle meteorologů zamíří přes Virginii nad Atlantik, kam se dostane v noci na pátek místního času (pátek ráno SELČ).

Bouři, která se přesouvá na severovýchod rychlostí 37 kilometrů v hodině, doprovází vítr o rychlosti 80 kilometrů za hodinu.

Bez elektřiny se v postižených státech nachází statisíce domácností. V Severní Karolíně je bez dodávek elektrické energie na 220 000 odběrných míst. Další statisíce jsou na Floridě, v Alabamě, Jižní Karolíně a Georgii.

Michael si vedle materiálních škod vyžádal i oběti na životech. Na severozápadě Floridy zemřel muž, když na jeho dům spadl strom, uvedla mluvčí místního šerifa Anglie Hightowerová. K troskám vyrazili záchranáři, ale silnice byly na mnoha místech neprůjezdné, mimo jiné kvůli tomu, že na ně spadly sloupy elektrického vedení, doplnila.

Druhá z obětí přišla o život ve státě Georgia. Tamní média informovala, že při pádu stromu na dům přišla o život jedenáctiletá dívka. Třetí mrtvý je hlášen ze Severní Karolíny. Obětí je řidič, na jehož vůz spadl strom.

Na pobřeží Floridy, které čelilo úderu hurikánu, se již počasí umoudřilo, což záchranářům usnadňuje likvidaci následků. Republikánský guvernér Floridy Rick Scott, který se v listopadových kongresových volbách uchází o křeslo v Senátu USA, dnes požádal CNN, aby o dva týdny odložila volební debatu plánovanou na 16. října s jeho demokratickým sokem a nynějším senátorem Billem Nelsonem. Scott to zdůvodnil tím, že se chce plně věnovat odstraňování škod.

Oko hurikánu dorazilo na pevninu USA ve středu krátce před 20:00 SELČ u městečka Mexico Beach, kde živel způsobil rozsáhlé škody. Spoušť po sobě také zanechal mimo jiné v Panama City, kde vyvracel stromy, elektrické vedení a dopravní značky, ničil domy a odnášel střechy. Kvůli bouři zůstalo bez elektřiny více než 380 000 tisíc domácností a podniků.

"Bylo to šílené, hrozný hluk. Mysleli jsme si, že se nám každou chvíli rozbijí okna," popsal 29letý Vance Beu, který se rozhodl řádění živlu přečkat v Panama City v malém dřevěném domku své matky. Na střechu jejich obydlí spadl strom a vítr byl podle něj tak silný, že zvuky zvenčí připomínaly hluk motoru tryskáče.

Pohled na hurikán z vesmíru:

Záběry hurikánu Michael z Mezinárodní vesmírné stanice | Video: NASA
 

Právě se děje

Další zprávy