"Vláda zničila svátek demokracie." Polská opozice napadla prezidentské volby u soudu

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 7. 2020 18:38
Nejsilnější polská opoziční strana Občanská platforma ve čtvrtek napadla u nejvyššího soudu výsledek nedělních voleb hlavy státu. Ty podle oficiálních výsledků vyhrál dosavadní prezident Andrzej Duda, blízký spojenec vlády národně konzervativní strany Právo a spravedlnost, který poměrně těsně porazil varšavského primátora Rafala Trzaskowského z Občanské platformy.
Polský prezident Andrzej Duda.
Polský prezident Andrzej Duda. | Foto: Reuters

Opoziční zákonodárci, kteří podali volební protest, argumentují porušením ústavy při stanovení termínu voleb, jakož i vysíláním veřejnoprávní polské televize TVP. Ta podle nich jednostranně podporovala kandidáta vládního tábora a snažila se zdiskreditovat Trzaskowského, uvedl server Onet.pl. K protestu je podle něj připojeno na 2000 stížností na porušení volebních pravidel.

"Nebyly to čestné volby, protože v čestných volbách se zachází s kandidáty stejně. V čestných volbách stát pomáhá občanovi v účasti ve volbách, ale nestojí jednoznačně na žádné straně. Čestných voleb se může každý zúčastnit, bez ohledu na své bydliště," řekla opoziční poslankyně Barbara Nowacká v narážce na potíže, jaké s hlasováním měli Poláci v zahraničí. Podle ní vládnímu kandidátovi pomáhala "obrovská státní mašinérie" a "je otázkou, zda Andrzej Duda mohl v čestných volbách vyhrát".

"Volby jsou svátek demokracie, ale Právo a spravedlnost (PiS) tento svátek zničilo," prohlásila poslankyně Občanské platformy (PO) Nowacká na tiskové konferenci. "Podáváme tento protest, aby vláda věděla, že ji sledujeme," dodala.

Nejvyšší soud musí o platnosti anebo neplatnosti voleb rozhodnout do 3. srpna, na základě zprávy státní volební komise a s přihlédnutím k volebním protestům. Termín pro jejich předložení končí dnes, poznamenal list Gazeta Wyborcza na svém webu.

Duda podle oficiálních výsledků v nedělním druhém kole prezidentských voleb získal 10 440 648 hlasů (51,03 procenta) a Trzaskowski 10 018 263 hlasů (48,97 procenta).

Video: Pod bílo-červenou vlajkou je místo pro všechny, řekl po znovuzvolení polský prezident Duda

Pod bílo-červenou vlajkou je místo pro všechny, řekl po znovuzvolení polský prezident Duda. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 55 minutami

Policie v Severní Makedonii objevila 94 migrantů v kamionu. Řidič uprchl

Policejní hlídka kamion s makedonskou poznávací značkou zastavila v sobotu večer u města Radoviš, asi 110 kilometrů jihovýchodně od Skopje. Podle sdělení policie řidič z místa uprchl. V nákladním prostoru strážníci objevili 94 syrských, afghánských, iráckých a pákistánských migrantů. Běžence čeká převoz do uprchlického centra v jižním pohraničním městě Gevgelija a následně deportace do Řecka, odkud přišli.

Další zprávy