Nejsem opilec, ale štvanec, hájí se ukrajinský ministr

Pavel Vondra
12. 5. 2009 15:24
Ministr vnitra Jurij Lucenko dal kvůli mezinárodnímu skandálu svou funkci k dispozici
Jurij Lucenko
Jurij Lucenko | Foto: NSO

Kyjev - Ukrajinský ministr vnitra Jurij Lucenko dal svou funkci k dispozici. Přiměl ho k tomu skandál kolem jeho zahraniční cesty, při níž byl před týdnem pro svou údajnou opilost zadržen německou policií na frankfurtském letišti.

„Stal jsem se obětí banální situace, která byla kvůli domácím sporům na Ukrajině nafouknuta do rozměrů politického skandálu," vysvětlil Lucenko na dnešní tiskové konferenci, den po návratu ze služební cesty. Žádost o neprodlené projednání jím nabídnuté rezignace už prý postoupil parlamentu.

Prezident Viktor Juščenko tento krok označil za logický. Jak informovala tisková agentura UNIAN, celá záležitost podle něj výrazně poškozuje pověst Ukrajiny v zahraničí.

Přesto není kvůli procedurálním sporům uvnitř parlamentu jasné, zda a kdy bude ministrova rezignace schválena.

„Špinavá kampaň"

Lucenkovi právníci nyní údajně chystají žalobu na německý bulvární list Bild, jehož článek celý skandál nastartoval.

Bild napsal, že letištní personál odmítl ukrajinského ministra a jeho 19letého syna Alexandra 4.května vpustit na palubu letadla směřujícího do jihokorejského Soulu kvůli jejich podnapilému stavu. Oba muži prý pak začali hlasitě nadávat - padaly prý i urážky typu "nacistická svině" - a házet svými mobilními telefony, přičemž Lucenkovi mladšímu museli kvůli agresivnímu chování nasadit pouta.

Opoziční poslanci ze Strany regionů rozvěsili v ukrajinském parlamentu transparenty s nápisy "Ministerstvo vnitra není záchytka" či "Juro, vystřízlivěj!"
Opoziční poslanci ze Strany regionů rozvěsili v ukrajinském parlamentu transparenty s nápisy "Ministerstvo vnitra není záchytka" či "Juro, vystřízlivěj!" | Foto: Reuters

Lucenko ale tvrdí, že se tyto informace, které z německých médií převzala i ta ukrajinská, nezakládají na pravdě a že se proti němu doma rozjela „špinavá kampaň" s cílem zdiskreditovat jak jeho, tak práci celého ministerstva.

Zároveň zdůrazňuje, že média úmyslně neinformovala o tom, že se německá policie ukrajinské delegaci za celý incident omluvila.

Lucenko patřil k prominentním tvářím tzv. Oranžové revoluce, která na sklonku roku 2004 vynesla k moci prozápadně orientované politiky v čele s prezidentem Viktorem Juščenkem a premiérkou Julií Tymošenkovou. Od roku 2007 je bývalý dlouholetý člen Socialistické strany předákem hnutí Národní sebeobrana.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy