Druhý nejnebezpečnější plyn pro klima je metan. Vypouštíme ho víc, než se myslelo

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
27. 2. 2020 20:30
Není to jenom vina krav, za vypouštění metanu do vzduchu může především člověk. Nová studie ukázala, že se lidský podíl na produkci metanu dosud vážně podceňoval. Průmysl, především produkce ropy a plynu, je větším zdrojem nebezpečného plynu, než se předpokládalo. A to dokonce o 25 až 40 procent.
Ropná pole všude po světě vypouštějí miliony tun metanu do atmosféry. Ilustrační foto.
Ropná pole všude po světě vypouštějí miliony tun metanu do atmosféry. Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Metan je plyn, který se běžně vyskytuje v přírodě. V pomyslném žebříčku skleníkových plynů je ale po oxidu uhličitém (CO2) hned druhý nejnebezpečnější. Když se ho do ovzduší vypouští moc, přispívá to k ohřívání atmosféry. Metan ji během 20 let ohřeje dokonce 80krát víc než stejné množství oxidu uhličitého.

Dosud se v souvislosti s ním soustřeďovala pozornost na zemědělství. Čtvrtina globální produkce emisí pochází z výroby potravin a více než polovina těchto emisí připadá na živočišnou výrobu.

Hovězí maso je celosvětově třetí nejoblíbenější. Jenže krávy říhají a stáda skotu vypouštějí během trávení obrovské množství metanu do ovzduší.

Metan také do vzduchu přirozeně prosakuje z půdy a mořského dna, proudí z bahenních sopek a podobně. Jak ale ukázala studie publikovaná nedávno v časopisu Nature, jednotlivé země světa by se měly zaměřit hlavně na to, co uniká při těžbě a zpracování ropy a plynu.

Jde o významné zjištění vzhledem ke snahám omezovat množství látek, kterými lidstvo znečišťuje životní prostředí a přispívá k oteplování klimatu. "Zjistili jsme obrovský nesoulad, který ukazuje, že průmysl musí přinejmenším zlepšit svoji kontrolu," cituje deník New York Times hlavního autora studie, Benjamina Hmiela z americké Univerzity v Rochesteru.

"Pokud tyto emise skutečně pocházejí z těžby ropy, plynu a z výroby, tak to průmysl nehlásí nebo to nevidí," vysvětlil.

Plyn ve starých bublinách

Vědci z Univerzity v Rochesteru došli k objevu tím, že zkoumali vzduchové bubliny v ledových příkrovech v Grónsku a na Antarktidě. V nich je velmi dlouho uzavřený vzduch, některé vzorky sahají až do poloviny 18. století, tedy do dob před průmyslovou revolucí.

Když tento vzduch prozkoumali, zjistili, že obsahuje jen velmi málo "přirozeného" metanu. To naznačuje, že planeta ze svých přirozených zdrojů vypouští metanu méně, než s jakým množstvím se počítalo při výpočtech globálních emisí. 

Přesto je dnes atmosféra metanu plná. Musel ho tedy uvolnit člověk svou činností. Z porovnání množství metanu v atmosféře a množství, které bylo ve vzduchových bublinách, vědci odvodili, že produkce a používání ropy a plynu vypouští ve skutečnosti o 25 až 40 procent emisí víc, než jsme dosud počítali.

Pokud je to pravda, znamená to, že do vzduchu proudí z ropných polí po celém světě miliony tun metanu bez povšimnutí.

S metanem je to komplikované

Zpráva by ale v sobě mohla skrývat i určitou naději. S novými informacemi by člověk mohl efektivněji omezovat výskyt metanu v ovzduší. 

Jenže s metanem je to celkově komplikované. Existují dva druhy, jeden pochází z biologických zdrojů, což jsou například zmíněné krávy, a druhý, velmi starý, pochází z fosilních zdrojů hluboko v zemi. Ten se uvolňuje jak přirozeně, tak i těžbou. Odhalit v jeho uvolňování vliv lidské činnosti není jednoduché.

Jakýkoliv metan zahřívá atmosféru víc než kterýkoliv jiný plyn, zároveň ale jen na relativně krátkou dobu. Zatímco CO2 vydrží v atmosféře stovky let, většina metanu se rozloží do deseti let. To by znamenalo, že omezení vypouštění metanu může efektivně zpomalit oteplování planety. Jenže se to nedaří, množství metanu v atmosféře naopak rychle roste. Od dob před průmyslovou revolucí se jeho koncentrace ve vzduchu více než zdvojnásobila.

Video: Islanďané se loučili s ledovcem, který zanikl kvůli klimatu

Islanďané se loučili s ledovcem, který zanikl kvůli klimatu | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 19 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy