Nejmocnější ženou světa zůstává Merkelová. Druhá je podle Forbesu Clintonová

ČTK ČTK
6. 6. 2016 20:12
Žebříčku nejmocnějších žen světa podle časopisu Forbes vévodí už pošesté německá kancléřka Angela Merkelová. Pravděpodobná kandidátka demokratů pro podzimní prezidentské volby v USA Hillary Clintonová skončila druhá, třetí se umístila šéfka americké centrální banky Janet Yellenová.
Hillary Clintonová a Angela Merkelová.
Hillary Clintonová a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Washington - Německá kancléřka Angela Merkelová je pošesté podle každoročního žebříčku časopisu Forbes nejmocnější ženou světa.

Na druhém místě se ocitla bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je prakticky již jistou kandidátkou demokratů v podzimní prezidentské volbě.

Situace by se mohla obrátit již v příštím roce, pokud by Clintonová stanula v čele Spojených států.

Forbes na třetí příčku umístil šéfku americké centrální banky (Fed) Janet Yellenovou a čtvrtá je Melinda Gatesová, která spravuje se svým manželem Billem, jedním z nejbohatších mužů světa, společnou filantropickou nadaci.

Na dalších místech jsou vesměs šéfky velkých společností, jako je generální ředitelka americké automobilky General Motors Mary Barraová či předsedkyně Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Z celkové stovky ohodnocených žen jich je 51 z USA. Na druhém místě podle zemí je Čína s devíti mocnými ženami. Celkově je v žebříčku zastoupeno 29 států. Je v něm 12 političek ve vrcholných státních funcích, 32 generálních ředitelek a 11 dolarových miliardářek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy