Nejmocnější ženou světa je Obamová. Merkelová propadla

Zahraničí Zahraničí
7. 10. 2010 7:42
Forbes změnil kritéria a německá kancléřka skončila mimo medailové posty
Foto: Reuters

New York - První dáma Spojených států Michelle Obamová je nejmocnější ženou světa. Alespoň podle magazínu Forbes.

"Zařídila si pozici první dámy po svém, ale i tak zůstala populární," zdůvodnila verdikt viceprezidentka časopisu Moira Forbesová.

Druhé místo patří ředitelce potravinářského koncernu Kraft Foods Irene Rosenfeldové. Třetí populární moderátorce Oprah Winfreyové.

Loňská vítězka - německá kancléřka Angela Merkelová - skončila až čtvrtá. První pětku uzavírá šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

Časopis letos pozměnil pravidla hodnocení. Zatímco do loňska kladl důraz na majetek a reálnou moc, letos dostaly přednost tvůrčí vliv a podnikavost. Právě kvůli tomu doznal žebříček tak výrazných změn.

Loni se totiž za německou kancléřkou umístila Sheila Bairová, předsedkyně americké agentury Federal Deposit Insurance Corp., která poskytuje krytí vkladů.

Naproti tomu první dáma Spojených států uzavírala čtvrtou desítku žebříčku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy