Houževnatý kliďas, který má blízko k Merkelové. Kdo je nový šéf německé CDU Laschet

Helena Truchlá Helena Truchlá
17. 1. 2021 15:23
Armin Laschet má rád karnevaly. Když při příležitosti jednoho z nich dostal loni v únoru zvláštní vyznamenání, zabavil svou děkovnou řečí rozesmáté publikum na několik desítek minut.
Armin Laschet na sjezdu německé CDU.
Armin Laschet na sjezdu německé CDU. | Foto: Reuters

Teď rodáka z Cách čeká těžký úkol. Jako nový předseda německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) povede za koronavirové pandemie nejsilnější stranu v zemi. A po volbách chce na postu kancléře vystřídat Angelu Merkelovou, která odejde do politického důchodu.

"Typický Porýňan, přívětivý a vstřícný," popisují kolegové a známí nového šéfa konzervativní CDU. Armin Laschet se narodil na západě Německa, v hornické oblasti nedaleko nizozemské a belgické hranice. Jeho otec fáral v dole, on sám vystudoval právnickou fakultu, krátce pracoval i jako novinář. Záhy - jako bezmála třicetiletý - ale vstoupil do politiky. 

Video: Youtube - Peter Schmidt

Laschet nyní působí jako premiér největší spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Zmiňovanou karnevalovou cenu dostal mimo jiné za svou "pragmatičnost a ochotu ke kompromisům v politice". A zároveň za schopnost se dobře zasmát, a to i sám sobě. To prokázal hned i v děkovné řeči: "Konečně jsem někde vyhrál na první pokus, aniž bych předtím musel dvakrát prohrát," zažertoval. Připomněl tím řadu svých politických neúspěchů, které nynějšímu vítěznému tažení do čela CDU předcházely.

Houževnatost a vytrvalost se teď bezmála šedesátiletému politikovi konečně vyplatily. Tisícovka delegátů vládní CDU si ho v sobotu vybrala do svého čela, když v druhém kole volby porazil svého krajana z Porýní, ambiciózního Friedricha Merze. Loňské karnevalové slávy v Cáchách se účastnil také, stejně jako tehdy se ale i nyní musel smířit s pohledem na vítězného soka. 

Spojenec Merkelové

Laschet má v tuto chvíli nakročeno k tomu, aby svou stranu vedl do podzimních parlamentních voleb jako kandidát na kancléře. Nabídku, se kterou Laschet do tohoto klání vstoupil a s níž zatím úspěšně postupuje, je možné přirovnat k volebním sloganům jeho předchůdců z řad CDU: "Žádné experimenty," přislíbil Němcům první poválečný kancléř Konrád Adenauer v roce 1957. Kancléřka Angela Merkelová pak v kampani před posledními volbami v roce 2017 konstatovala prosté: "Mě znáte"

K Merkelové, kterou by rád po 16 letech čele německé vlády vystřídal, má Laschet velmi blízko. Byl například jedním z těch, kteří ještě dlouho před uprchlickou krizí zastávali otevřenější postoj k migraci, po roce 2015 pak hájil kancléřčinu smířlivější imigrační politiku. Podobně jako ona obhajuje dialog s Ruskem nebo Čínou, což kritici označují za slabost, nebo dokonce zaslepenost.

Lascheta i Merkelovou dlouhodobě kritizují konzervativnější členové CDU za přílišnou liberálnost a příklon k politickému středu. Nelíbil se jim ani politický styl, kterému oba důvěřují: s klidem a rozvahou "vysedět" všechny spory, dokud se nenajde kompromis. Spolustraníkům Laschet v projevu před sobotní volbou slíbil stabilitu a kontinuitu.

Pizza bude na stole

Vhodným nástupcem pro Merkelovou by Laschet mohl být i jako německý reprezentant ve společnosti dalších evropských lídrů. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem jsou přátelé, sám má zkušenost z evropského parlamentu v Bruselu. Severní Porýní-Vestfálsko je zemí, která se potýká s dopady těžby a spalování uhlí i jeho útlumu v posledních letech. To je téma, které nyní řeší celé Německo - a Laschet může těžit z dlouholetého balancování mezi zájmy průmyslu, zaměstnanců a ochránců životního prostředí. 

Armin Laschet s kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Armin Laschet s kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. | Foto: Reuters

Někteří z posledně jmenovaných ho však považují za "málo zeleného". Mimo jiné za jeho tvrdý postup proti aktivistům protestujícím v oblasti porýnského Hambašského lesa. Tomu hrozí likvidace kvůli snahám těžebních společností o rozšíření dolování uhlí. Konzervativec Laschet má ale blízko i k německé straně Zelených. Ještě jako člen spolkového parlamentu v 90. letech s jejími poslanci pravidelně vyjednával na schůzkách, pro které se vžil název pizza konexe. "Pizza bude brzy znovu na stole," všímají si německá média v reakci na Laschetovo zvolení. Zelení jsou totiž v tuto chvíli nejpravděpodobnějšími koaličními partnery CDU při vytváření celoněmecké vlády. 

Ještě je tu Bavor

Kancléřské křeslo ale Laschet zdaleka jisté nemá, a to navzdory tomu, že CDU dlouhodobě vede ve volebních průzkumech. Bude se totiž muset nejdřív vypořádat s konkurencí z vlastních řad. 

Tu představuje šéf bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU) Markus Söder. CDU a CSU na spolkové úrovni vystupují společně s jedním volebním lídrem. CDU je větší, a Laschetovy ambice jsou proto oprávněné, Söder se ale těší mnohem větší popularitě obyvatel. Ti oceňují jeho rozhodný a přísný postup proti koronavirové pandemii v Bavorsku, a to od samého jejího začátku vloni na jaře. Tehdy Laschetovi rozhodnost scházela, Severní Porýní-Vestfálsko patřilo mezi nejzasaženější spolkové země. 

Podle nejnovějšího průzkumu Södera za dobrého kandidáta považuje 55 procent Němců a 80 procent členů CDU a CSU. Laschet má podporu ani ne poloviční. Jasno o volebním lídrovi bude mít dvojice stran v březnu. A propad popularity v posledních týdnech hrozí i Laschetově "dvojce", spolkovému ministru zdravotnictví Jensu Spahnovi. V kampani svému zkušenějšímu kolegovi pomohl oslovit mladší konzervativce, delegáti sobotního sjezdu ho pak podle plánu obou politiků zvolili místopředsedou strany. Ještě v prosinci Spahn patřil mezi nejoblíbenější německé politiky, teď však čelí velké kritice kvůli pomalému rozjezdu očkování proti nemoci covid-19. 

Video: Němci nechápou, proč tu Češi nakupují, čísla nakažených jsou děsivá, říká novinář Neumann

Už není co nakoupit, otevřeny jsou pouze obchody se základním zbožím. Od začátku prosince máme tvrdý lockdown, všechny školy jsou zavřené. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 42 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy