Houževnatý kliďas. Laschet porazil oblíbeného Bavora a bude kandidovat na kancléře

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 20. 4. 2021 12:07
Armin Laschet má rád karnevaly. Když při příležitosti jednoho z nich dostal loni v únoru zvláštní vyznamenání, zabavil svou děkovnou řečí rozesmáté publikum na několik desítek minut.
Armin Laschet.
Armin Laschet. | Foto: Reuters

Teď rodáka z Cách čeká těžký úkol. V noci z pondělí na úterý, v závěru sedmihodinového zasedání, si ho vybralo vedení německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) za svého volebního lídra. Rozhodnutí padlo po mnoha týdnech chaosu a sporů, neobvyklých pro tuto velkou politickou partaj. Laschet bude v těžkých časech koronavirové pandemie usilovat o křeslo německého kancléře, ve kterém chce vystřídat Angelu Merkelovou. Ta na podzim zamíří do politického důchodu.

"Typický Porýňan, přívětivý a vstřícný," popisují kolegové a známí nového šéfa konzervativní CDU. Armin Laschet se narodil na západě Německa, v hornické oblasti nedaleko nizozemské a belgické hranice. Jeho otec fáral v dole, on sám vystudoval právnickou fakultu, krátce pracoval i jako novinář. Záhy - jako bezmála třicetiletý - ale vstoupil do politiky. 

Armin Laschet na karnevalu. | Video: Youtube - Peter Schmidt

Laschet nyní působí jako premiér největší spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Zmiňovanou karnevalovou cenu dostal mimo jiné za svou "pragmatičnost a ochotu ke kompromisům v politice". A zároveň za schopnost se dobře zasmát, a to i sám sobě. Když si ho v lednu strana vybrala za předsedu, okomentoval to slovy "konečně jsem někde vyhrál na první pokus, aniž bych předtím musel dvakrát prohrát". Za sebou má totiž řadu politických neúspěchů. 

Houževnatost a vytrvalost se bezmála šedesátiletému politikovi vyplatily. Ustál opakované volání členské základny i prominentních spolustraníků, aby se o volebním lídrovi hlasovalo na širším plénu než jen v rámci stranického vedení. To by pro Lascheta nemuselo dobře dopadnout. Jeho konkurent v boji o kancléřské křeslo, šéf sesterské partaje CSU a bavorský premiér Markus Söder, je totiž mnohem oblíbenější. Za vhodného kandidáta ho v dubnu považovalo 54 procent Němců, Lascheta ani ne pětina.

Lidé oceňují Söderovo charisma, smysl pro humor i rozhodný a přísný postup proti koronavirové pandemii v Bavorsku, a to od samého jejího začátku vloni na jaře. Tehdy Laschetovi rozhodnost scházela a Severní Porýní-Vestfálsko patřilo mezi nejzasaženější spolkové země. 

Spojenec Merkelové

Nabídku, se kterou Laschet do volebního klání vstupuje, je možné přirovnat k volebním sloganům jeho předchůdců z řad CDU: "Žádné experimenty." To Němcům sliboval první poválečný kancléř Konrád Adenauer v roce 1957. Kancléřka Angela Merkelová pak v kampani před posledními volbami v roce 2017 konstatovala prosté: "Mě znáte." 

K Merkelové, kterou by rád po 16 letech v čele německé vlády vystřídal, má Laschet velmi blízko. Byl například jedním z těch, kteří ještě dlouho před uprchlickou krizí zastávali otevřenější postoj k migraci, po roce 2015 pak hájil kancléřčinu smířlivější imigrační politiku. Podobně jako ona obhajuje dialog s Ruskem nebo Čínou, což kritici označují za slabost, nebo dokonce zaslepenost.

Lascheta i Merkelovou dlouhodobě kritizují konzervativnější členové CDU za přílišnou liberálnost a příklon k politickému středu. Nelíbil se jim ani politický styl, kterému oba důvěřují: s klidem a rozvahou "vysedět" všechny spory, dokud se nenajde kompromis. Spolustraníkům Laschet slíbil stabilitu a kontinuitu.

Pizza bude na stole

Vhodným nástupcem pro Merkelovou by Laschet mohl být i jako německý reprezentant ve společnosti dalších evropských lídrů. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem jsou přátelé, sám má zkušenost z Evropského parlamentu v Bruselu. Severní Porýní-Vestfálsko je zemí, která se potýká s dopady těžby a spalování uhlí i jeho útlumu v posledních letech. To je téma, které nyní řeší celé Německo - a Laschet může těžit z dlouholetého balancování mezi zájmy průmyslu, zaměstnanců a ochránců životního prostředí. 

Volební průzkum agentury INSA z dubna. CDU/CSU je černá, na druhém místě se dlouhodobě s odstupem drží nyní opoziční Zelení. Ti svou volební lídryni ohlásili v pondělí.
Volební průzkum agentury INSA z dubna. CDU/CSU je černá, na druhém místě se dlouhodobě s odstupem drží nyní opoziční Zelení. Ti svou volební lídryni ohlásili v pondělí. | Foto: INSA - Meinungstrend

Někteří ho však považují za "málo zeleného". Mimo jiné za jeho tvrdý postup proti aktivistům protestujícím v oblasti porýnského Hambašského lesa. Tomu hrozí likvidace kvůli snahám těžebních společností o rozšíření dolování uhlí. Konzervativec Laschet má však k německé straně Zelených blízko. Ještě jako člen spolkového parlamentu v 90. letech s jejími poslanci pravidelně vyjednával na schůzkách, pro které se vžil název pizza konexe. "Pizza bude brzy znovu na stole," všímají si německá média v reakci na Laschetovo zvolení. Zelení jsou totiž v tuto chvíli nejpravděpodobnějšími koaličními partnery CDU při vytváření celoněmecké vlády. 

Bavor dal kolegovi přednost

CDU na spolkové úrovni vystupuje vždy společně se zmíněnou bavorskou konzervativní CSU, mají i jednoho volebního lídra. CDU je ale mnohem větší, a ambice Lascheta jako jejího šéfa jsou proto oprávněné. Jenže se zakládají spíš na tradici než pevně daných pravidlech. V celé německé povalečné historii se stalo jen dvakrát, že by přednost dostal šéf CSU. 

I Söder dlouho odmítal veřejně připustit, že by o kancléřské křeslo stál, nakonec kandidaturu oznámil až letos v dubnu. Od té doby se s Laschetem dohadovali, kdo a proč by měl dostat přednost. Bavorský šéf vlády nakonec v úterý v poledne prohlásil, že rozhodnutí CDU respektuje. Na tiskové konferenci v Mnichově popřál svému nyní už bývalému sokovi hodně štěstí.

Video: Němci nechápou, proč tu Češi nakupují, čísla nakažených jsou děsivá, říká novinář Neumann

Už není co nakoupit, otevřeny jsou pouze obchody se základním zbožím. Od začátku prosince máme tvrdý lockdown, všechny školy jsou zavřené. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy