Pozor, tady není Rusko, tweetla Kanada. Jak se dělá politika na Twitteru a proč všem utekl @POTUS

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 6. 2016 13:14
Sociální sítě nejsou jen "žrout času" pro více než miliardu lidí, ale stávají se rovněž důležitým politickým a diplomatickým nástrojem. Statistikám vévodí americký prezident Barack Obama, ukázala nová analýza činnosti světových lídrů nazvaná Twiplomacy. Podle jejích autorů ale - na rozdíl od jiných - opomíjí vytváření vzájemných vztahů s dalšími vlivnými uživateli Twitteru.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ČTK

New York - Stále více politiků začíná používat sociální sítě. Prezidenti a ministři tweetují "o sto šest" a plní své facebookové stránky. To vše ve snaze přiblížit se voličům, a zajistit si tak větší vliv i popularitu.

Nová studie společnosti Burson-Marsteller, nazvaná Twiplomacy, ukázala, že bezkonkurenčně nejpoužívanější sociální sítí je mezi politiky Twitter.

Účet na mikroblogovací službě má už 793 hlav států nebo vlád ve 173 zemích světa, což představuje 90 procent celé OSN. Dohromady je sleduje publikum čítající 324 milionů uživatelů.

Hned v závěsu je Facebook, který používá 537 politických aktérů a 88 procent všech států v OSN.

Obama v čele...

Na Twitteru nenajdete pouze dvě desítky zemí. Dokonce i komunistická Čína, která je jinak známá blokováním západních webů a sociálních sítí, už na něm udělala pár prvních diplomatických krůčků.

Jednoznačně nejoblíbenějším politikem je Barack Obama. Žebříčku vévodí jeho oficiální účet, který sleduje přes 75 milionů lidí. K tomu má ještě soukromý účet @POTUS (zkratka President of the United States - pozn. red.) s osmi miliony takzvaných "followerů".

Ačkoliv spatřil světlo světa teprve loni v květnu, je na Twitteru sedmým nejsledovanějším účtem mezi všemi vrcholnými představiteli států.

Pomyslně stříbrný je twitterový účet @Pontifex, který patří papeži Františkovi. Zdědil ho po svém předchůdci Benediktu XVI. a hned v devíti jazykových mutacích má přes 28 milionů příznivců.

Medailové stupně pak uzavírá s bezmála 20 miliony sledujících indický premiér Nárendra Módí.

Do TOP 10 se dostal ještě mexický prezident Enrique Peña Nieto či například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Nejsledovanějším politikem zemí Evropské unie je britský premiér David Cameron. Oficiální účet jeho úřadu @Number10gov sleduje téměř čtyři a půl milionu uživatelů.

Pro srovnání - předsedu ANO a ministra financí Andreje Babiše sleduje něco málo přes 217 000 lidí.

... ve všem

Počet followerů ale není to, co politikům zajistí nějaký vliv. Skutečný dopad měřili autoři studie prostřednictvím interakce mezi uživateli. Protože takzvané "lajky" a "retweety" jsou teprve to, na čem lze ukázat, zda komunikace funguje oběma směry.

I zde statistikám dominuje americký prezident, ovšem se svým soukromým účtem.

Každý tweet z @POTUS získá průměrně 12 350 retweetů a 19 600 lajků. Kouzlo úspěchu přitom podle analytiků tkví v tom, že dává přednost kvalitě před kvantitou.

Nebojí se obrázků, krátkých videí ani vtipu. Pro srovnání - oficiální prezidentský účet @BarackObama má - navzdory bezmála desetinásobnému počtu fanoušků - průměrně jen 1572 sdílení.

Druhým nejvlivnějším světovým lídrem je podle těchto kritérií král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz. Na svůj účet @KingSalman dává příspěvky nepravidelně a pouze v arabštině, ale v průměru jsou téměř desetitisíckrát retweetnuty.

Třetí nejvlivnější politickou osobností na Twitteru je papež František, který nejvíce boduje se svými španělskými a anglickými příspěvky.

Že kvantita neznamená kvalitu, dokazují nejaktivnější účty světových politiků, mezi které patří účet mexické vlády, bolívijské vlády a kolumbijského prezidenta. Přestože jihoameričtí politici příspěvky nešetří, mezi ty nejvlivnější se jim probojovat nepodařilo.

Diplomacie? Jak kdy

Ačkoliv stále existují země, které se digitálnímu prostředí vyhýbají, dá se na sociálních sítích vysledovat interakce mezi jednotlivými politiky z celého světa, kteří navzájem sledují své účty, a vytváří tak novou platformu pro diplomatické styky.

Nejlépe se to daří Evropské službě pro vnější činnost, cože je diplomatický orgán EU. Její účet @EU_eeas je propojen se 122 uživateli z vrcholné světové politiky. Jen o něco málo nižší počet spřízněných účtů má ruské ministerstvo zahraničí.

Twitter přitom nabízí zcela nový prostor pro diplomacii. Nemusí ale vůbec jít jen o utužování vztahů. Na Twitter se přesouvá komunikace ve všech svých podobách. Výjimkou nebývají spory, pošťuchování nebo provokace.

Ukázkovým příkladem je vzájemná konverzace Kanady a Ruska z roku 2014, týkající se ruské anexe Krymu. Kanadská mise při NATO zveřejnila mapu s popiskem "zeměpis může být obtížný", na níž bylo území Ukrajiny opatřeno nápisem "není Rusko".

Den nato ruská mise úder vrátila, a to rovněž obrázkem mapy, na níž byl Krym již součástí Ruska.

Tweet správci účtu opatřili prohlášením, že chtějí pomoci kanadským kolegům dohnat znalosti geografie současné Evropy.

Přestože byl Twitter spuštěn poprvé v roce 2006, objevili ho světoví politici teprve nedávno.

Některé nejoblíbenější politické osobnosti si jeho plný potenciál stále ještě neuvědomují. Barack Obama sleduje pouze tři další světové politiky, ačkoliv jeho si do seznamu sledovaných přidalo 275 státníků z celého světa.

Autoři studie se podívali i na to, jaké jsou oblíbené účty mezi vlivnými politiky. Jednoznačně vítězí OSN, které sleduje 296 z celkových 793 vrcholných politiků aktivních na Twitteru. Nejsledovanějším médiem je pak americký list The New York Times.

Snažíme se měřit, co se děje na sociálních sítích, firmy se v tom nevyznají, říká zakladatel Socialbakers Jan Řežáb. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy