Pozor, tady není Rusko, tweetla Kanada. Jak se dělá politika na Twitteru a proč všem utekl @POTUS

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
8. 6. 2016 13:14
Sociální sítě nejsou jen "žrout času" pro více než miliardu lidí, ale stávají se rovněž důležitým politickým a diplomatickým nástrojem. Statistikám vévodí americký prezident Barack Obama, ukázala nová analýza činnosti světových lídrů nazvaná Twiplomacy. Podle jejích autorů ale - na rozdíl od jiných - opomíjí vytváření vzájemných vztahů s dalšími vlivnými uživateli Twitteru.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ČTK

New York - Stále více politiků začíná používat sociální sítě. Prezidenti a ministři tweetují "o sto šest" a plní své facebookové stránky. To vše ve snaze přiblížit se voličům, a zajistit si tak větší vliv i popularitu.

Nová studie společnosti Burson-Marsteller, nazvaná Twiplomacy, ukázala, že bezkonkurenčně nejpoužívanější sociální sítí je mezi politiky Twitter.

Účet na mikroblogovací službě má už 793 hlav států nebo vlád ve 173 zemích světa, což představuje 90 procent celé OSN. Dohromady je sleduje publikum čítající 324 milionů uživatelů.

Hned v závěsu je Facebook, který používá 537 politických aktérů a 88 procent všech států v OSN.

Obama v čele...

Na Twitteru nenajdete pouze dvě desítky zemí. Dokonce i komunistická Čína, která je jinak známá blokováním západních webů a sociálních sítí, už na něm udělala pár prvních diplomatických krůčků.

Jednoznačně nejoblíbenějším politikem je Barack Obama. Žebříčku vévodí jeho oficiální účet, který sleduje přes 75 milionů lidí. K tomu má ještě soukromý účet @POTUS (zkratka President of the United States - pozn. red.) s osmi miliony takzvaných "followerů".

Ačkoliv spatřil světlo světa teprve loni v květnu, je na Twitteru sedmým nejsledovanějším účtem mezi všemi vrcholnými představiteli států.

Pomyslně stříbrný je twitterový účet @Pontifex, který patří papeži Františkovi. Zdědil ho po svém předchůdci Benediktu XVI. a hned v devíti jazykových mutacích má přes 28 milionů příznivců.

Medailové stupně pak uzavírá s bezmála 20 miliony sledujících indický premiér Nárendra Módí.

Do TOP 10 se dostal ještě mexický prezident Enrique Peña Nieto či například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Nejsledovanějším politikem zemí Evropské unie je britský premiér David Cameron. Oficiální účet jeho úřadu @Number10gov sleduje téměř čtyři a půl milionu uživatelů.

Pro srovnání - předsedu ANO a ministra financí Andreje Babiše sleduje něco málo přes 217 000 lidí.

... ve všem

Počet followerů ale není to, co politikům zajistí nějaký vliv. Skutečný dopad měřili autoři studie prostřednictvím interakce mezi uživateli. Protože takzvané "lajky" a "retweety" jsou teprve to, na čem lze ukázat, zda komunikace funguje oběma směry.

I zde statistikám dominuje americký prezident, ovšem se svým soukromým účtem.

Každý tweet z @POTUS získá průměrně 12 350 retweetů a 19 600 lajků. Kouzlo úspěchu přitom podle analytiků tkví v tom, že dává přednost kvalitě před kvantitou.

Nebojí se obrázků, krátkých videí ani vtipu. Pro srovnání - oficiální prezidentský účet @BarackObama má - navzdory bezmála desetinásobnému počtu fanoušků - průměrně jen 1572 sdílení.

Druhým nejvlivnějším světovým lídrem je podle těchto kritérií král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz. Na svůj účet @KingSalman dává příspěvky nepravidelně a pouze v arabštině, ale v průměru jsou téměř desetitisíckrát retweetnuty.

Třetí nejvlivnější politickou osobností na Twitteru je papež František, který nejvíce boduje se svými španělskými a anglickými příspěvky.

Že kvantita neznamená kvalitu, dokazují nejaktivnější účty světových politiků, mezi které patří účet mexické vlády, bolívijské vlády a kolumbijského prezidenta. Přestože jihoameričtí politici příspěvky nešetří, mezi ty nejvlivnější se jim probojovat nepodařilo.

Diplomacie? Jak kdy

Ačkoliv stále existují země, které se digitálnímu prostředí vyhýbají, dá se na sociálních sítích vysledovat interakce mezi jednotlivými politiky z celého světa, kteří navzájem sledují své účty, a vytváří tak novou platformu pro diplomatické styky.

Nejlépe se to daří Evropské službě pro vnější činnost, cože je diplomatický orgán EU. Její účet @EU_eeas je propojen se 122 uživateli z vrcholné světové politiky. Jen o něco málo nižší počet spřízněných účtů má ruské ministerstvo zahraničí.

Twitter přitom nabízí zcela nový prostor pro diplomacii. Nemusí ale vůbec jít jen o utužování vztahů. Na Twitter se přesouvá komunikace ve všech svých podobách. Výjimkou nebývají spory, pošťuchování nebo provokace.

Ukázkovým příkladem je vzájemná konverzace Kanady a Ruska z roku 2014, týkající se ruské anexe Krymu. Kanadská mise při NATO zveřejnila mapu s popiskem "zeměpis může být obtížný", na níž bylo území Ukrajiny opatřeno nápisem "není Rusko".

Den nato ruská mise úder vrátila, a to rovněž obrázkem mapy, na níž byl Krym již součástí Ruska.

Tweet správci účtu opatřili prohlášením, že chtějí pomoci kanadským kolegům dohnat znalosti geografie současné Evropy.

Přestože byl Twitter spuštěn poprvé v roce 2006, objevili ho světoví politici teprve nedávno.

Některé nejoblíbenější politické osobnosti si jeho plný potenciál stále ještě neuvědomují. Barack Obama sleduje pouze tři další světové politiky, ačkoliv jeho si do seznamu sledovaných přidalo 275 státníků z celého světa.

Autoři studie se podívali i na to, jaké jsou oblíbené účty mezi vlivnými politiky. Jednoznačně vítězí OSN, které sleduje 296 z celkových 793 vrcholných politiků aktivních na Twitteru. Nejsledovanějším médiem je pak americký list The New York Times.

Snažíme se měřit, co se děje na sociálních sítích, firmy se v tom nevyznají, říká zakladatel Socialbakers Jan Řežáb. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy