Nejmladší účastník brutálního znásilnění v Dillí je na svobodě. Jeho propuštění vyvolalo protesty

ČTK ČTK
20. 12. 2015 15:14
Nejmladší člen gangu, který v roce 2012 brutálně znásilnil studentku medicíny v autobusu v Dillí, byl po třech letech propuštěn z vězení. Propuštění, kterému se snažila zabránit i rodina oběti, vyvolalo rozhořčené protesty. Zločin otřásl indickou společností i před třemi roky, kdy vyvolal celonárodní demonstrace a diskusi o zacházení s ženami v Indii.
Dillí - Ilustrační foto
Dillí - Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dillí - Nejmladší z členů gangu, který v roce 2012 v autobusu v indické metropoli brutálně znásilnil jednu studentku, byl dnes po odpykání tříletého trestu vězení propuštěn na svobodu. Rodina oběti se tomu podle médií snažila soudní cestou zabránit, ale neuspěla. Jeho propuštění v Dillí vyvolalo rozhořčené protesty.

Zločin tehdy otřásl indickou společností, vyvolal celonárodní demonstrace a diskusi o zacházení s ženami v Indii. Obětí byla třiadvacetiletá studentka fyzioterapie, která podlehla zraněním dva týdny poté, co byla napadena a znásilněna šesticí mužů, když jela s přítelem domů z kina. Přítele dívky násilníci rovněž zbili.

Čtyři dospělí násilníci byli odsouzeni k trestům smrti a nyní čekají na výsledek odvolání proti rozsudku. Pátý muž obžalovaný ze spoluúčasti byl nalezen oběšený v cele, kde údajně spáchal sebevraždu.

Šestý útočník, který měl v době útoku krátce před 18. narozeninami, byl souzen v odděleném procesu jako nezletilý. Soud mu v srpnu 2013 udělil nejpřísnější trest, jaký umožňoval zákon - odnětí svobody na dobu tří let. Mladík si ho odpykal v nápravném zařízení pro mladistvé právě dnes, protože do jeho výkonu byla započítána i doba strávená ve vazbě.

Proti tak nízkému trestu se už při jeho vynesení zvedla vlna odporu a protesty znovu zesílily v poslední době před blížícím se propuštěním provinilce. Poslední právní pokus znemožnit, aby se dostal na svobodu, jímž byla petice veřejnosti, v pátek zamítl nejvyšší soud v Dillí. Ten opětovně poukázal na to, že zákon přísnější než tříletý trest vězení pro nezletilé zločince nezná.

Češi mají velmi zkreslenou představu, co znásilnění je a jak probíhá, nedokážou si připustit, že znásilnění se může dít i mezi partnery, konstatuje Gabriela Bártová z Amnesty International. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 7 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy