V Kábulu se odpálil útočník před volební budovou. Zabil přes padesát lidí, dalších sto je zraněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2018 19:22
Sebevražedný útočník, který se v neděli odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské metropoli Kábulu, zabil 57 lidí. Dalších 119 lidí utrpělo zranění. Podle agentury Reuters se k útoku přihlásil Islámský stát.
Ilustrační foto. | Video: Reuters

Praha - Sebevražedný útočník, který se v neděli odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské metropoli Kábulu, zabil nejméně 57 lidí. Dalších 119 lidí utrpělo při útoku zranění, informoval mluvčí afghánského ministerstva zdravotnictví. Podle agentury Reuters se k útoku přihlásil tzv. Islámský stát.

V Afghánistánu se mají v říjnu konat několikrát odložené volby poslanců parlamentů a představitelů provinčních rad. Úřady proto 14. dubna zahájily registraci voličů.

"K explozi došlo u vchodu do budovy," uvedl podle agentury AFP šéf místní policie. Podle svědků bylo detonaci slyšet v širokém okolí a výbuch poškodil řadu sousedních budov a automobilů.

Teroristický čin neodradí Afghánce od voleb

Mezi mrtvými je podle mluvčího ministerstva zdravotnictví dvaadvacet žen a osm dětí. Zraněných zatím úřady registrují 119, mezi nimi 52 žen a 17 dětí. Prezident Ašraf Ghaní nedělní útok označil za teroristický čin, který však podle něj neodradí Afghánce od účasti v parlamentních volbách 20. října.

Kábul má za sebou v poslední době několik rozsáhlých atentátů. K odpovědnosti se hlásí střídavě radikálové z hnutí Tálibán nebo z Islámského státu. Nedělní útok byl podle agentury Reuters nejzávažnější od lednového výbuchu sanitky, který si v metropoli vyžádal bezmála sto obětí na životech.

O příslušnosti útočníka k Islámskému státu informovala propagandistická agentura Amak, kterou islamisté podle expertů využívají jako oficiální mediální prostředek. Pro své tvrzení neposkytla žádný důkaz, upozorňuje tisková agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy