V Kábulu se odpálil útočník před volební budovou. Zabil přes padesát lidí, dalších sto je zraněných

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 4. 2018 19:22
Sebevražedný útočník, který se v neděli odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské metropoli Kábulu, zabil 57 lidí. Dalších 119 lidí utrpělo zranění. Podle agentury Reuters se k útoku přihlásil Islámský stát.
Ilustrační foto. | Video: Reuters

Praha - Sebevražedný útočník, který se v neděli odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské metropoli Kábulu, zabil nejméně 57 lidí. Dalších 119 lidí utrpělo při útoku zranění, informoval mluvčí afghánského ministerstva zdravotnictví. Podle agentury Reuters se k útoku přihlásil tzv. Islámský stát.

V Afghánistánu se mají v říjnu konat několikrát odložené volby poslanců parlamentů a představitelů provinčních rad. Úřady proto 14. dubna zahájily registraci voličů.

"K explozi došlo u vchodu do budovy," uvedl podle agentury AFP šéf místní policie. Podle svědků bylo detonaci slyšet v širokém okolí a výbuch poškodil řadu sousedních budov a automobilů.

Teroristický čin neodradí Afghánce od voleb

Mezi mrtvými je podle mluvčího ministerstva zdravotnictví dvaadvacet žen a osm dětí. Zraněných zatím úřady registrují 119, mezi nimi 52 žen a 17 dětí. Prezident Ašraf Ghaní nedělní útok označil za teroristický čin, který však podle něj neodradí Afghánce od účasti v parlamentních volbách 20. října.

Kábul má za sebou v poslední době několik rozsáhlých atentátů. K odpovědnosti se hlásí střídavě radikálové z hnutí Tálibán nebo z Islámského státu. Nedělní útok byl podle agentury Reuters nejzávažnější od lednového výbuchu sanitky, který si v metropoli vyžádal bezmála sto obětí na životech.

O příslušnosti útočníka k Islámskému státu informovala propagandistická agentura Amak, kterou islamisté podle expertů využívají jako oficiální mediální prostředek. Pro své tvrzení neposkytla žádný důkaz, upozorňuje tisková agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Akreditační úřad zastavil řízení k omezení akreditace lékařství v Ostravě. Chyby škola napravila, tvrdí

Akreditační úřad zastavil správní řízení k omezení akreditace oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě, které vedl kvůli pochybení u přijímacích zkoušek v minulosti. Škola podle něj u zkoušek pro akademický rok 2019/2020 chyby napravila. Současná akreditace ji opravňuje přijímat nové uchazeče do 31. května letošního roku. Pro přijímání studentů i po tomto datu musí fakulta získat novou akreditaci. Žádost o ni zatím Národní akreditační úřad neobdržel.

"Vzhledem ke skutečnosti, že došlo ke zjednání nápravy, Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla zastavit správní řízení k omezení akreditace magisterského studijního programu Všeobecné lékařství spočívající v zákazu přijímat ke studiu daného studijního programu další uchazeče," uvedl ředitel odboru kanceláře akreditačního úřadu Jiří Smrčka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy