Nejméně deset mrtvých po násilí ve venezuelské věznici. Střetly se tam gangy

ČTK ČTK
31. 12. 2019 22:44
Nejméně deset vězňů přišlo o život během střetů mezi gangy působícími v detenčním zařízení na severozápadě Venezuely. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nevládní organizaci, hájící práva vězňů.
Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek. | Foto: Shutterstock

"Válka gangů v detenčním středisku Cabimas ve státu Zulia si vyžádala nejméně deset mrtvých," uvedla organizace Una Ventana a la Libertad (Okno na svobodu) o střetech, které se odehrály v pondělní večer. Venezuelské úřady podle tiskové agentury AFP na události dosud oficiálně nereagovaly. 

Věznice ve Venezuele bývají přeplněné, ovládají je kriminální gangy, obchodující s drogami. Země navíc prochází hlubokou krizí, ve které se opozice snaží přinutit autoritářského prezidenta Nicoláse Madura k rezignaci. V zemi není dostatek potravin a léků, časté jsou také výpadky elektrické energie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy