Desítky lidí zemřely při výbuchu v Somálsku, v podezření jsou milice Šabáb

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 12. 2019 13:36
Téměř 80 lidí v sobotu zemřelo a desítky utrpěly zranění při výbuchu nálože umístěné v autě u kontrolního bezpečnostního stanoviště v somálské metropoli Mogadišo. S odkazem na nemocniční zdroje o tom informovaly zahraniční tiskové agentury, podle nichž jde o jeden z nejhorších incidentů, který země zažila za poslední roky.

Obětí na životech ale může být víc než 80. Agentura Reuters citovala nejmenovanou mezinárodní organizaci působící v Somálsku, podle níž je mrtvých 90 a jejich počet nejspíš ještě poroste.

Jde o jeden z nejhorších útoků v posledních letech. Nikdo se k němu nepřihlásil, avšak podobné krvavé akce ve městě mají často na svědomí islamistické milice Šabáb, jež dlouhodobě usilují o svržení somálské vlády.

Výbuch podle policie cílil na pobočku finančního úřadu v době ranní špičky. Lidé se totiž vraceli do práce po víkendu, který v Somálsku připadá na čtvrtek a pátek.

Agentura AP připomněla, že jde o nejhorší masakr od devastujícího bombového útoku v hlavním městě Somálska v říjnu 2017, kdy zemřelo přes 500 lidí. Dodala, že v sobotu kromě desítek mrtvých dalších 125 lidí utrpělo zranění.

Starosta Mogadiša dříve uvedl, že výbuch zasáhl mimo jiné několik dětí a vysokoškolských studentů, kteří kolem stanoviště v době exploze projížděli v autobusu. Podle policie jsou mezi mrtvými rovněž dva Turci. Na fotografiích z místa výbuchu bylo vidět roztrhané karoserie několika vozidel, z nichž vycházel velký oblak černého dýmu.

"Jediné, co jsem viděl, byla všude ležící mrtvá těla; některá byla spálená k nepoznání," řekl AFP jeden ze svědků útoku.

Milice Šabáb, které se hlásí k teroristické síti Al-Káida, často útočí na policejní, vládní i civilní cíle v somálské metropoli. Jejich příslušníci dlouhodobě usilují o svržení prozápadní somálské vlády. V roce 2011 byli islamisté vyhnáni z Mogadiša a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují jen některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku a ohrožují i Keňu. Podle odhadů v jejich řadách bojuje několik tisíc mužů.

Šabáb podle expertů stál za dosud nejhorším bombovým útokem v Mogadišu z roku 2017, při němž zemřelo přes 500 lidí. Islamisté se však tehdy k atentátu nepřihlásili, protože se podle mnohých obávali, že by nebývale vysoký počet obětí mohl obrátit místní obyvatelstvo proti jejich hnutí.

Sobotní útok podle AP vzbuzuje pochyby ohledně připravenosti somálských složek převzít zodpovědnost za bezpečnost v zemi poté, co ji v příštích měsících opustí 20 000 příslušníků mírové mise Africké unie v Somálsku (AMISOM), kteří proti islamistům z organizace Šabáb bojují.

 

Právě se děje

Další zprávy