reklama
 
 

Tři desítky lidí zahynuly při útoku v afghánské mešitě. Během deseti minut se ozvaly dva výbuchy

AKTUALIZOVÁNO 1. 8. 2017
Při sebevražedném útoku v šíitské mešitě ve městě Herát na západě Afghánistánu zahynulo nejméně 29 lidí, dalších několik desítek je zraněno. Podle mluvčího policie útok útočily zřejmě dvě osoby: jedna z nich provedla sebevražedný útok, druhá házela po lidech ve svatostánku granáty. Během deseti minut se ozvaly dva výbuchy, policie však po tom prvním nijak nezasáhla. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Kábul - Téměř 30 mrtvých a kolem šesti desítek raněných si vyžádal sebevražedný útok v šíitské mešitě ve městě Herát na západě Afghánistánu. K útoku došlo uprostřed večerních modliteb, v mešitě byly tři stovky věřících. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na místní policii.

Většina agentur se shoduje, že dosud v v důsledku atentátu zemřelo více než 29 lidí a bylo při něm raněno přes šest desítek osob. Deset raněných je v kritickém stavu a počet obětí se může ještě zvýšit, informovala agentura AP s odkazem na místní nemocnici.

Mluvčí policie dále agentuře Reuters řekl, že útok pravděpodobně vykonaly dvě osoby: jedna z nich provedla sebevražedný útok, druhá házela po lidech ve svatostánku granáty. Agentura AP uvádí, že sice není jisté, zda byli útočníci dva, ale místem otřásly dva výbuchy v rozmezí deseti minut.

Mešita se nachází jen 50 metrů od policejní stanice, ale policisté po první fázi útoku nezakročili, řekl agentuře AP místní poslanec. Desítky lidí v rozhořčení, že policie nezabránila druhé explozi, posléze zaútočily na policejní stanici.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Radikální hnutí Taliban se od útoku distancovalo.

Herát leží u západní hranice s Íránem a patří k největším afghánským městům. Šíitové jsou v Afghánistánu náboženskou menšinou.

Při posledním útoku na mešitu, k němuž v tomto městě došlo na počátku června, zemřelo sedm osob.

autor: ČTK | 1. 8. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama