Nejlepší ze třídy. Princ Harry dokončil pilotní výcvik

Jako kopilot v bojové helikoptéře Apache by se mohl vrátit do Afghánistánu
Princ Harry ve vrtulníku Apache na letecké základně El Centro v americké Kalifornii. Snímek je z 25. října 2011.
Princ Harry ve vrtulníku Apache na letecké základně El Centro v americké Kalifornii. Snímek je z 25. října 2011. | Foto: Reuters

Londýn - Když před čtyřmi lety strávil deset týdnů bojem s radikály z hnutí Tálibán, přezdívali mu spolubojovníci z jednotky "magnet na střely".

"Čtyři dny jsem se nesprchoval, oblečení si nemohl vyprat třeba týden," pochvaloval si roli "obyčejného pěšáka", byť jeho první misi předčasně ukončila média, když jeho nasazení v první linii prozradila.

Nyní vše nasvědčuje tomu, že by se sedmadvacetiletý princ Harry mohl do Afghánistánu vrátit. Ovšem nikoliv jako taktik vzdušných sil, ale coby člen posádky bojového vrtulníku Apache.

Kapitán Harry Wales, třetí v pořadí nástupnictví na britský trůn, po šestnácti měsících úspěšně ukončil bojový výcvik, a to jako nejlepší kopilot-střelec ze své třídy, napsal server The Guardian.

Absolvent královské vojenské akademie v Sandhurstu složil pilotní zkoušky už před více než rokem, nyní se v řízení jedné z nejsofistikovanějších bitevních helikoptér zdokonaloval v USA.

Tak bojoval Harry v Afghánistánu před čtyřmi lety:

Armáda v krvi

Právě díky úspěšnému výcviku by se Harry mohl pod Hindúkuš vrátit s 662. letkou. "Mohl by být nasazen během příštích šesti až dvanácti měsíců," cituje The Guardian zdroj z britského ministerstva obrany.

Vojákem je i Harryho bratr William.
Vojákem je i Harryho bratr William. | Foto: Reuters

Princ se svojí láskou k vojenskému životu netají. "Armádu si opravdu užívám," řekl nedávno v jednom z rozhovorů. "Je to nejlepší věc na světě a nejlepší práce, jakou si můžete přát."

Vojenská služba k britské královské rodině neodmyslitelně patří. Akademii v Sandhurstu absolvoval jako pilot záchranného vrtulníku i Harryho starší bratr William. Ten nyní působí na Falklandských ostrovech, o něž se Britové už roky přou s Argentinou. Prezidentka Cristina Fernandézová o něm dokonce hovořila jako o "princi Dobyvateli".

Rovněž otec Charles odstartoval svoji armádní kariéru u letectva, později působil i u námořnictva. Podporu nejmladší člen královské rodiny určitě najde i u babičky, královny Alžběty II. Byla to ostatně ona, kdo posvětil jeho první bojové nasazení.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy