Nejlepší školy světa? Z Česka žádná, Evropa poráží USA

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
11. 10. 2009 21:44
Významně si polepšily asijské školy, ale také univerzity v Německu
Chcete na skutečně prestižní univerzitu? Pak se vydejte do Británie nebo Severní Ameriky.
Chcete na skutečně prestižní univerzitu? Pak se vydejte do Británie nebo Severní Ameriky. | Foto: Reuters

Londýn - Pokud chcete mít titul z elitní univerzity, musíte hledat jinde než v České republice. V prestižním žebříčku 200 nejlepších vysokých škol, který každoročně sestavuje britský magazín Times Higher Education, totiž nefiguruje ani jedna z Česka.

S výjimkou dvou univerzit z Ruska se do něj dokonce nedostala žádná vysoká škola z postkomunistické Evropy.

Evropa západní naopak bodovala. Zatímco v minulosti dominovaly vzdělávací instituce ze Spojených států, letos mají západoevropské země v první stovce víc škol než USA.

Spojené státy obsadily 36 míst ze 100 (v roce 2008 42), západní Evropa 39. "Žebříčky, jako je ten náš, využívají zaměstnavatelé, aby věděli, odkud mají rekrutovat pracovní sílu," uvedl jeden z autorů hodnocení, Nunzio Quacquarelli.

Asijští univerzitní tygři

Nejlepší univerzitou na světě je Harvard nedaleko amerického Bostonu. Následují britská Cambridge a Yale v Connecticutu, londýnské University College a Imperial College a taktéž britský Oxford.

Spojené státy mají v elitní stovce 36 vysokých škol (na snímku univerzita v Kalifornii).
Spojené státy mají v elitní stovce 36 vysokých škol (na snímku univerzita v Kalifornii). | Foto: Aktuálně.cz

Dalších deset příček - tedy 7. až 16. místo - pak obsadily vysoké školy z USA. Do destítky se vešel třeba Princeton.

Nad očekávání dopadly také univerzity z Asie. Do elitní dvoustovky se probojovalo jedenáct škol z Japonska, šest z Číny, pět z Hongkongu, čtyři z Jižní Koreje, dvě ze Singapuru a Indie a dokonce i jedna z Malajsie.

"Tyto země do vysokoškolského vzdělávání v minulých letech významně investovaly," vysvětluje asijský úspěch Philip Altbach z Bostonské univerzity. "A to se teď odráží v rostoucí kvalitě jejich nejlepších vzdělávacích institucí," řekl magazínu Times Higher Education.

Elitní škola u českých hranic

Češi, kteří by rádi na elitní univerzitu, to mají nejblíž do Mnichova. Tamní Technická univerzita Mnichov si oproti loňsku polepšila o 23 míst a obsadila 55. příčku.

Ani Univerzita Karlova, ani VŠE (na snímku) se mezi nejlepší vysoké školy na světě neprobojovaly.
Ani Univerzita Karlova, ani VŠE (na snímku) se mezi nejlepší vysoké školy na světě neprobojovaly. | Foto: Ludvík Hradilek

Výrazně se zlepšily i další německé vysoké školy, které se dříve ke světové špičce řadily jen zřídka. Třeba Svobodná univerzita v Berlíně, kam jezdí na semestrální pobyty hodně studentů z České republiky, postoupila od roku 2008 o 43 míst.

Recept na úspěch, jímž by se klidně mohlo řídit i Česko, tkví podle jejího prezidenta Dietera Lenzena v "internacionalizaci univerzity a rostoucímu zájmu ze zahraničí". Žebříček Times Higher Education, jedno ze dvou nejprestižnějších hodnocení na světě, totiž sestavují jak akademici (letos jich bylo přes 9000), tak potenciální zaměstnavatelé absolventů jednotlivých vysokých škol (přes 3200).

Inspirace z Německa

Čím víc se toho o škole v zahraničí ví, tím větší má v žebříčku šanci. Už zmiňovaní Němci to třeba vyřešili tím, že začali rozdávat takzvané Humboldtovy profesury.

V mezinárodním hodnocení si hodně polepšili Němci. Třeba Svobodná univerzita v Berlíně postoupila o více než čtyřicet míst.
V mezinárodním hodnocení si hodně polepšili Němci. Třeba Svobodná univerzita v Berlíně postoupila o více než čtyřicet míst. | Foto: Foster and Partners

O co konkrétně jde? Německo nabízí miliony eur předním vědcům ze zahraničí, aby do země přijeli a pět let tu pracovali na svých výzkumných záměrech.

"Zvýšilo to reputaci německých univerzit u vědců z celého světa," řekl novinářům mluvčí Technické univerzity Mnichov Ulrich Marsch.

Svou roli hrají samozřejmě i peníze. Výhradně státem financované vysoké školy mohou s americkými univerzitami, kde se platí vysoké školné, jen stěží udržet krok.

 

Právě se děje

Další zprávy