Nejlepší restaurace světa způsobila průjmy a zvracení

ČTK ČTK
8. 3. 2013 19:25
Kodaňská restaurace Noma má 2 michelinské hvězdičky. 63 hostů se tu ale nakazilo
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Kodaň - Na návštěvu kodaňské restaurace Noma, "nejlepší restaurace na světě", určitě dlouho nezapomene nejméně 63 hostů, které po tamní večeři postihly zdravotní potíže.

Po kulinářském zážitku v podniku, kde se na rezervaci zpravidla čeká i několik měsíců, totiž trpěli zvracením a průjmy, informovala v pátek agentura DPA.

Obchodní šéf restaurace Peter Kreiner vyjádřil v televizi DR nad případem nemocných návštěvníků hluboké politování a řekl, že vedení podniku už s poškozenými hosty navázalo kontakt, mimo jiné i kvůli jejich peněžnímu odškodnění.

Zdroj nákazy, která způsobila zdravotní potíže některým hostům v období od 12. do 16. února, nebyl podle Kreinera ještě jednoznačně potvrzen.

Pravděpodobně prý ale šlo některého z pracovníků, který neměl tušení o tom, že je nakažlivý.

Restaurace Noma v kodaňském přístavu, v jejímž čele stojí dánsko-albánský šéfkuchař René Redzepi, byla v letech 2010, 2011 a 2012 britským časopisem Restaurant Magazine vyhlášena nejlepší světovou restaurací.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy