Je to největší politický hon na čarodějnice, hřímá Trump. "Ruská aféra" ho ale táhne ke dnu

Martin Novák Martin Novák
18. 5. 2017 14:25
Tým Donalda Trumpa prožívá jednu z nejhorších krizí od lednové prezidentské inaugurace. Podezření, že nový prezident chtěl nečekaným odvoláním šéfa FBI Jamese Comeyho zamést stopy po svých kontaktech s Rusy, narůstá. Podle agentury Reuters se Trumpův předvolební tým sešel s ruskými diplomaty minimálně 18krát. Kauzu teď bude na žádost amerického ministerstva spravedlnosti vyšetřovat zvláštní zmocněnec, kterým se stal bývalý ředitel FBI Robert Mueller. Výbušná kauza tím nabírá obrátky a Trumpa může vážně ohrozit. Prezident zatím žádnou chybu nepřipouští. "Je to největší politický hon na čarodějnice," hřímá na Twitteru.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Stal jsem se obětí největšího politického honu na čarodějnice, vzkazuje Donald Trump svým kritikům na Twitteru.

Americký prezident vytáhl do protiútoku poté, co ho tzv. ruská aféra - nedávný vyhazov šéfa FBI Jamese Comeyho, podezření z utajování předvolebních schůzek s Rusy i tlak na zastavení jejich vyšetřování - zahání do úzkých.

Nervozita šéfa Bílého domu se přenáší i na jeho tým.   

List Washington Post s odvoláním na své zdroje píše, že Trump je na své podřízené naštvaný. A lidé z jeho týmu jsou naopak frustrovaní z jeho vystupování.

Někteří prezidentovi spolupracovníci chtějí sami odejít, jiným hrozí vyhazov, píše deník. Svoji pozici podle Washington Postu nemají jistou prezidentův mluvčí Sean Spicer a ředitel kanceláře Bílého domu Reince Priebus.

Napětí přitom narůstá.

Série přešlapů

Jen za poslední dva týdny se odehrály tři nečekané události. Nejdřív Trump nečekaně odvolal z funkce ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho.

Pak vyšlo najevo, že při setkání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem mluvil o utajované informaci, kterou USA dostaly od izraelského zdroje na území Islámského státu.

A ještě později unikly do médií údajné zápisky exšéfa FBI Comeyho z nedávné schůzky s prezidentem (v době, kdy byl Comey ještě ve funkci - pozn. red.), na které ho Trump údajně žádal, aby přestal vyšetřovat nyní již bývalého prezidentova poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna.

Což by bylo nezákonné. 

Flynn odstoupil z funkce 13. února poté, co vyšlo najevo, že nemluvil pravdu o svých kontaktech a rozhovorech s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem.

Trump i jeho tým ale dál jakékoli jiné kontakty s Rusy popírá.

Agentura Reuters přitom ve čtvrtek s odvoláním na bývalé i současné americké vládní představitele uvedla, že existuje osmnáct záznamů o e-mailové a telefonické komunikaci členů Trumpova volebního štábu s ruskými diplomaty v období mezi dubnem a listopadem 2016.

Mezi lidmi, které FBI vyšetřuje kvůli těmto kontaktům, je právě i Flynn.

V jeho případě se navíc objevují i další informace zpochybňující jeho integritu a oddanost americkým zájmům.

Americký Kongres má například k dispozici dokumenty, ze kterých vyplývá, že Mike Flynn zastavil jako nastupující bezpečnostní poradce prezidenta na přelomu roku vojenskou operaci proti městu Rakká, hlavní syrské baště Islámského státu.

Strategii vypracovala ještě vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy, ale předala ji k posouzení Trumpovu týmu v době, kdy nový prezident ještě nebyl inaugurován.

Operace počítala s tím, že američtí vojáci zahájí útok na Rakku s jednotkami Syrských demokratických sil (SFD), které tvoří převážně Kurdové.

Flynn ale chtěl, aby se operace odložila, protože proti ní intenzivně protestovalo Turecko. To nechce, aby Spojené státy spolupracovaly se syrskými Kurdy.

Útok na Rakku doposud nezačal. A Flynn mezitím přiznal, že v minulosti pracoval pro tureckou vládu jako lobbista.

Informace předané Lavrovovi 

Dalším problémem ve válce proti Islámskému státu je Trumpovo nedávné setkání s šéfem ruské diplomacie Sergej Lavrovem.

V oválné pracovně Bílého domu prezident řekl ruské delegaci, že má od rozvědky spřátelené země informaci o plánech IS ukrývat bomby do laptopů na palubách letadel.

Americká média následně zjistila, že informace pochází od izraelského zdroje uvnitř Islámského státu, přímo z Rakky.

Zatímco izraelští politici se omezují na prohlášení, že americko-izraelské spojenectví zůstává pevné, bývalý šéf tamní tajné služby Mossad Danny Jatom Trumpa ostře kritizuje.

"Ohrozil izraelské zdroje. Neměli bychom mu dávat informace, nebo alespoň některé," řekl Jatom.

Podle deníku Wall Street Journal byl izraelský zdroj jedním z nejcennějších a nejdůležitějších, které USA a jejich spojenci uvnitř Islámského státu měli.

A po Trumpově rozhovoru s Rusy se zvýšilo riziko jeho odhalení.

Izraelci nechtěli, aby informace byla sdílená s Moskvou, protože Rusko úzce spolupracuje s Íránem, izraelským nepřítelem. Citlivé údaje o izraelském zdroji a jeho špionážních sítích by se tak mohly dostat do rukou Teheránu.

Situaci ale komplikují i další informace.

Příslušníci jordánských zpravodajských služeb v rozhovoru pro arabskou televizi al-Džazíra tvrdí, že původní informace z nitra Islámského státu vynesl jejich agent, nikoliv izraelský.

Bašíku na severu Iráku měl v moci Islámský stát, než ho vyhnala irácká armáda a kurdské jednotky. Město navštívili reportéři Aktuálně.tv. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy